Մասիսի քաղաքապետի և տեղակալի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է 06/05/2018 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Էրեբունիի անկարգությունների գործով մեղադրյալներ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի և տեղակալի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը նշեց, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով որոշում է կայացրել՝ Դավիթ Համբարձումյանի և Կարեն Օհանյանի պաշտոնավարումը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին:
Դատախազը գտել է՝ բավարար հիմքեր են առկա ենթադրելու, որ շարունակելով պաշտոնավարումը՝ նրանք կխոչընդոտեն մինչդատական վարույթում գործի քննությանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը մեղադրվում է Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում ապրիլի 22-ին տեղի ունեցած անկարգությունները կազմակերպելու և մասնակցելու, իսկ տեղակալ Կարեն Օհանյանը միայն մասնակցելու մեջ։
Նրանց նկատմամբ կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ միջնորդությունը դատարանը մերժել է՝ խափանման միջոց ընտրելով չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Полномочия мэра города Масиса и его заместителя временно приостановлены 06/05/2018 15:04 | Лента новостей
Полномочия мэра города Масиса Давида Амбарцумяна и его заместителя Карена Оганяна, которые проходят обвиняемыми по делу опроизошедших 22 апреля с.г. беспорядках в ереванском районе Эребуни, временно приостановлены.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян, прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, в порядке, установленном частью 1 статьи 152 Уголовно-процессуального кодекса РА, принял решение о временном приостановлении полномочий мэра Масиса Давида Амбарцумяна и его заместителя Карена Оганяна.
Прокурор считает, что есть достаточно оснований полагать, что они, оставаясь на своих постах, будут препятствовать расследованию дела в ходе досудебного производства.
Мэру Масиса Давиду Амбарцумяна предъявлено по частям 1 и 2 статьи 225(Организация массовых беспорядков и участие в них) Уголовного кодекса РА, Карену Оганяну - по части 2 статьи 225(“Участие в массовых беспорядках”) УК РА.
Суд в Ереване отклонил ходатайство об их аресте, избрав в отношении них меру пресечения в виде подписки о невыезде.