Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատուն 06/04/2018 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը եւ տիկին Նունե Սարգսյանն Իտալիայի Հանրապետության պետական տոնի՝ Ազգային օրվա առթիվ այսօր այցելել են Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատուն և շնորհավորել դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին, մաղթել հաջողություններ և բարօրություն: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-իտալական միջպետական կապերը զարգանում են պատմական ամուր հիմքերի և երկու ժողովուրդների հարուստ մշակութային ժառանգության հիման վրա:
Գոհունակությամբ ընդգծելով հարաբերությունների գործընկերային բնույթը եւ փոխվստահության բարձր մակարդակը՝ նրանք միաժամանակ նշել են, որ համագործակցության ներուժը չափազանց մեծ է, եւ կողմերի խնդիրն է այն մշտապես բացահայտել:
Անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն գործակցությանը, որը նաև հայ-իտալական փոխգործակցության օրակարգի կարևոր ուղղություններից է:

Президент Армении посетил посольство Италии в Ереване 06/04/2018   17:30  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян по случаю государственного праздника Итальянской Республики – Национального праздника Республики сегодня посетили посольство Италии в Ереване и поздравили посла Винченцо дель Монако, сотрудников посольства и в их лице дружественный народ Италии, пожелал успехов и благоденствия. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Собеседники отметили, что армяно-итальянские межгосударственные связи развиваются на прочном историческом фундаменте и богатом культурном наследии двух народов.
С удовлетворением подчеркнув партнёрский характер отношений и высокий уровень взаимного доверия, они в то же время указали, что потенциал сотрудничества чрезвычайно велик, и задача сторон постоянно его выявлять.
Речь шла также о взаимодействии Армении  с Европейским союзом, которое является также одним из важных направлений повестки армяно-итальянского взаимодействия.