Էրեբունիում տեղի ունեցած անկարգությունների գործով կասկածյալների շրջանակն ընդլայնվում է 06/01/2018 18:54 | Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 22-ին Էրեբունիում տեղի ունեցած անկարգությունների գործով դատավարական կարգավիճակ ունի 7 անձ։ Այդ մասին քիչ առաջ հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է.
Ապրիլի 22-ին Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով իրականացված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. ապրիլի 22-ին մի խումբ անձինք, որոշները՝ բժշկական դիմակներով, հարձակվել են բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա և քարերով, մահակներով, էլեկտրահարող սարքերով բռնություն գործադրել։
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 5 անձի ինքնության վերաբերյալ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ հունիսի 1-ին մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի.Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով: Քաղաքապետի տեղակալ Կարեն Օհանյանին, Մասիս քաղաքի բնակիչներ՝ 1982թ. ծնված Ս.Սահակյանին, 1995 թ. ծնված Գ.Համբարձումյանին և 1988 թ. ծնված Գ.Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ:
Եւս մեկ անձ՝ Նոր Արեշի բնակիչ, 1995թ. ծնված երիտասարդը ձերբակալվել է անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով։
Այսպիսով՝ այսօրվա դրությամբ՝ քրեական գործով դատավարական կարգավիճակ ունի 7 անձ, որոնցից 5-ը՝ մեղադրյալի, 2-ը՝ կասկածյալի։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Ширится круг подозреваемых по делу о беспорядках в ереванском районе Эребуни 06/02/2018   09:35  |  Криминальная хроника
7 человек проходят по делу о беспорядках, произошедших 22 апреля в ереванском районе Эребуни. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану по факту произошедших 22-го апреля в административном районе Эребуни беспорядков, обвинения предъявлены пяти лицам.
В результате по уголовному делу предпринятых необходимых следственных и иных процессуальных мероприятий установлен ряд обстоятельств, добыты фактические данные о личностях 5 предполагаемых преступников.
На основе добтых доказательств 1-ого июня обвинения были предъявлены пяти лицам: мэру города Масиса Давиду Амбарцумяну – по частям 1 и 2 статьи 225-й (Организация массовых беспорядков и участие в них) Уголовного кодекса Армении, заместителю мэра Карену Оганяну, а также трем жителям Масиса – С.Саакяну(1982 года рождения), Г.Амбарцумяну (1995 г.р.) и Г.Хачатряну(1988 г. р.) – по части 2 статьи 225 (Участие в массовых беспорядках) Уголовного кодекса Армении. В суда подано ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Еще один человек – житель Нор Ареша(1995 г.р.) задержан по подозрению в участии в беспорядках.
Таким образом, по положению на данный момент процессуальный статус по уголовному делу имеют 7 человек, пятеро из них – обвиняемого, двое – подозреваемого.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента.