Գործադիրը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության ծրագրին և ուղարկեց Ազգային ժողով 06/01/2018 12:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Գործադիրը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության ծրագրին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ կառավարության գործունեության առանցքային նպատակը 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքների ամրագրումն է՝ որպես հանրային և ազգային հարաբերությունների հիմք և հեղափոխության գաղափարների իրագործումը` որպես մշտական քաղաքական իրողություն:
Կառավարության գործունեության հիմնարար ուղենիշերն են՝ իշխանության ձևավորումը բացառապես ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով, իրավունքի գերակայության և օրենքի առաջ բոլորի հավասարության վրա հիմնված ազգային միասնությունը և քաղաքացիական համերաշխությունը, ՀՀ արտաքին և ներքին անվտանգության ապահովումը, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության մակարդակի շարունակական բարձրացումը, կոռուպցիայի հանրային մերժումը և կոռուպցիայից զերծ հանրությունը, քաղաքականության եւ բիզնեսի գործնական տարանջատումը և այլն:
Կառավարության ծրագրում անդրադարձ է կատարվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստմանը: Ըստ այդմ՝ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովը չի արտահայտում Հայաստանի ժողովրդի իրական քաղաքական տրամադրությունները, նախապատվությունները և ուժերի իրական հարաբերակցությունը։ Այս իրողությունը Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու անվիճելի անհրաժեշտություն է առաջացնում։ Կառավարությունը կարևորում է այնպիսի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որը կլինի իրապես ազատ, արդար, թափանցիկ, ժողովրդավարական։
Այդպիսի ընտրություններ անցկացնելու և ընտրությունների՝ հանրության կողմից չվիճարկվող արդյունքեր արձանագրելու նպատակով անհրաժեշտ է իրականացնել Ընտրական օրենսգրքի և ընտրական համակարգի էական բարեփոխումներ: Կառավարության ծրագրի համաձայն՝ անհրաժեշտ է, մասնավորապես, հրաժարվել ռեյտինգային ընտրական համակարգից և անցնել լիարժեք համամասնական համակարգի, ձևավորել նոր՝ իրական պատկերն արտացոլող ընտրական ցուցակներ, որոնք հետագայում կթարմացվեն ինքնաշխատ եղանակով և այլն: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները անհրաժեշտ է անցկացնել առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում։
ՀՀ կառավարությունը Ազգային ժողովի նախագահին առաջարկում է 2018 թվականի հունիսի 7-ին ժամը 11:00-ին գումարել արտահերթ նիստ: ոխվարչապետ Տիգրան Ավինայանն ասաց, որ օրակարգում ներառվելու է կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին հարցը:

Правительство Армении одобрило свою программу и направило ее в парламент 06/01/2018   13:29  |  Лента новостей
Правительство Армении одобрило составленную программу и направило ее в НС Армении. Как передает информагентство «Арменпресс», основной целью деятельности правительства Армении является закрепление достижений мирной революции апреля-мая 2018 года, в качестве базиса для общественных и национальных отношений, и реализация идеалов революции в качестве постоянных политических реалий.
Основные вехи деятельности правительства – формирование власти исключительно путем свободного волеизъявления народа, верховенство права, равенство перед законом, национальное единение, гражданская солидарность, обеспечение внешней и внутренней безопасности страны, повышение безопасности Армении и Арцаха, общественный отказ от коррупции, разделение политики и бизнеса и пр.
В программе правительства затронут вопрос о подготовке к внеочередным парламентским выборам. Обоснованием тому является постулат о том, что НС Армении шестого созыва не отражает реальный настрой населения Армении, реальный баланс сил. Этим вызвана обязательная необходимость проведения внеочередных парламентских выборов.
Правительство указывает на важность проведения свободных, прозрачных, демократических внеочередных парламентских выборов. Для неоспоримости результатов выборов необходимо перед их проведением реформировать Избирательный кодекс Армении и избирательную систему.
В частности, необходимо отказаться от рейтинговых списков, перейти к полноценной пропорциональной системе, сформировать новые списки избирателей, на основе реальных данных об избирателях, которые в дальнейшем будут восполняться естественным ходом. Проведение внеочередных парламентских выборов необходимо организовать максимум в течение года.
Правительство Армении предлагает председателю НС Армении созвать 7-го июня, в 11:00, внеочередное заседание НС Армении.