«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է բխի բացառապես երկրի ազգային շահերից». Արմեն Աշոտյան 06/01/2018 16:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ հանձնաժողովի անդամների եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Մասնակցել են նաեւ ՀՀ նախագահի եւ ՀՀ վարչապետի խորհրդականները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է արտաքին քաղաքական օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձ կատարվել խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի արդյունավետ կիրառմանը:
Խոսելով արտաքին քաղաքական օրակարգին առնչվող հարցերի վերաբերյալ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է բխի բացառապես երկրի ազգային շահերից:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի գերակայություններն են:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է արտաքին քաղաքականության ոլորտում միասնաբար գործելու կարեւորությունը՝ դիվանագիտության գործիքակազմում խորհրդարանական բաղադրիչի լիակատար ներառականությամբ:

Армен Ашотян: внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны 06/01/2018   17:14  |  Лента новостей
Дебаты с участием членов комиссии и министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна прошли 1 июня по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям Армена Ашотяна.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, в заседании приняли участие также советники президента и премьер-министра страны.
В ходе встречи обсужден широкий круг вопросов внешнеполитической повестки дня, эффективного применения инструментария парламентского надзора.
Коснувшись внешнеполитической повестки,   председатель комиссии отметил, что внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны.
Обратившись к урегулированию нагорно-карабахской проблемы, глава МИД отметил, что в переговорном процессе статус и обеспечение безопасности Арцаха – приоритеты Армении.
На встрече подчеркнута важность совместных действий в области внешней политики – с полноценным включением парламентского компонента в инструментарий дипломатии.