ԱԱԾ-ն քրեական գործ է հարուցել Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությունների կողմից թույլ տրված չարաշահումների կապակցությամբ 05/30/2018 18:12 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը, շարունակելով հետևողական պայքարը կոռուպցիոն և տնտեսական բնույթի հանցագործությունների դեմ, իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է հարկերի վճարումից խուսափելու նպատակով հայաստանյան խոշորագույն տնտեսվարողների կողմից մշակված և գործունեության ընթացքում տևական ժամանակ կիրառված սխեմա (մեխանիզմ), որի իրագործման համար օգտագործվել են հարյուրավոր քաղաքացիների անվամբ հիմնադրված, փաստացի կեղծ ձեռնարկատիրություն իրականացնող ԱՁ-ներ։
Ձեռք բերված նախնական տվյալներով պարզվել է, որ «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերությունը, հանդիսանալով ավելացված հարկ վճարող կազմակերպություն, դեռևս 2016 թվականի վերջին, տեղական գյուղմթերքի գնաճ չառաջացնելու պատրվակով, համաձայնություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊԵԿ նախկին ղեկավարության հետ` գյուղացիներից գնված գյուղմթերքի վաճառքը «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցից իրականացնել տարբեր անձանց անվամբ հիմնադրված ԱՁ-ներով, որոնց իրացման շրջանառության սահմանաչափը 115 մլն ՀՀ դրամ է, ինչը հնարավորություն է ընձեռել 20 տոկոս ԱԱՀ-ի և շահութահարկի փոխարեն վճարել ընդամենը 2 տոկոսի չափով շրջանառության հարկ: Այնուհետև, «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերության ղեկավար կազմը, մինչև 2018 թ. մայիս ամիսը ներառյալ ժամանակահատվածում, ինչպես իրենց ընկերության աշխատակիցների, այնպես էլ վերջիններիս ընտանիքների անդամների և ծանոթների անվամբ, հիմնականում նույն նոտարի մոտ, գրանցել են 461 ԱՁ-ներ, որոնք գործունեություն են ծավալել «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում: Ընդ որում, դրանց մի մասը գրանցվել են առանց քաղաքացիների գիտության՝ օգտագործելով «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերությունում պահվող նրանց անձը հաստատող փաստաթղթերը կամ դրանց պատճենները։ Երբ ԱՁ-ների շրջանառությունը հասել է 115 մլն ՀՀ դրամի շեմին, գործունեությունը դադարեցվել կամ լուծարվել է, որից հետո օգտագործվել են նոր գրանցված այլ ԱՁ-ներ։
Օգտվելով ՀՀ ՊԵԿ նախկին ղեկավարության կողմից առանց իրավական հիմքերի, կամայական, ոչ օրինաչափ իրենց ընձեռված հնարավորությունից` «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերությունը, բացի տեղական գյուղմթերքից, վերը նշված ԱՁ-ների անվամբ իրացրել է նաև բազմաթիվ այլ ապրանքատեսակներ, ինչպես նաև ներկրված գյուղմթերք, որոնց համար ևս վճարվել է միայն շրջանառության հարկը։
Նախնական հաշվարկի համաձայն` թվով 461 ԱՁ-ներով ընդհանուր վաճառքի շրջանառությունը կազմել է ավելի քան 40 միլիարդ դրամ, որից վճարվել է 2 տոկոս շրջանառության հարկ, այնինչ՝ օրինական գործունեություն ծավալելու դեպքում «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերությունն այդ գումարից պետք է վճարեր 20 տոկոս ԱԱՀ և շահութահարկ:
Պետությանը պատճառված վնասի ճշգրիտ չափը հաշվարկվելու է «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերության գործունեության վերաբերյալ սահմանված կարգով նշանակված մասնագիտական (հարկային) ստուգմամբ և դատահաշվապահական փորձաքննությամբ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («Առանձնապես խոշոր չափերով հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չկատարելը») և 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասի («Կեղծ ձեռնարկատիրություն») հատկանիշներով:
Քրեական գործի շրջանակներում միաժամանակ իրականացվել են թվով 10 խուզարկություններ, որոնց արդյունքում առգրավվել են հաշվապահական բնույթի փաստաթղթեր, էլեկտրոնային կրիչներ, գործի համար ապացուցողական նշանակություն ունեցող այլ փաստաթղթեր, հարցաքննվել են «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերության գործունեության պատասխանատու աշխատակիցները, ԱՁ-ների գրանցումն իրականացրած նոտարը, ինչպես նաև քաղաքացիների մի մասը, ում անվամբ գրանցվել են ԱՁ-ները:
Բացի այդ, առկա հավաստի տվյալների համաձայն, ՀՀ ՊԵԿ նախկին ղեկավարության կողմից նկարագրված եղանակով գործունեություն ծավալելու հնարավորություն է ընձեռվել ցանցային առևտրով զբաղվող ևս 11 խոշոր կազմակերպությունների, ինչն ակնհայտորեն անբարենպաստ և անհավասար մրցակցային պայմաններ է ստեղծել ավելացված արժեքի հարկով աշխատող, գյուղմթերք վաճառող բազմաթիվ այլ ընկերությունների համար: Քրեական գործի շրջանակներում ստուգողական բնույթի գործողություններ են իրականացվելու նաև նշված 11 ընկերությունների նկատմամբ, ուստի վերջիններիս առաջարկվում է ինքնուրույն վերահաշվարկել նկարագրված եղանակով չվճարված հարկերի չափը և համապատասխան տեղեկություններ տրամադրել նախաքննական մարմնին` վարույթի շրջանակներում վնասի հատուցման հարցը լուծելու համար։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում` գործի համար կարևորություն ներկայացնող բոլոր հանգամանքները և առնչակից մյուս անձանց պարզելու, ինչպես նաև պատճառված վնասն ամբողջությամբ հատուցելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսվարողներին հորդորում է գործունեություն ծավալել բացառապես օրինական, այսպես կոչված «սպիտակ» դաշտում և զերծ մնալ հարկերի, տուրքերի կամ պարտադիր այլ վճարումների վճարումից չարամտորեն խուսափելու նպատակով կասկածելի սխեմաներ և մեխանիզմներ կիրառելուց, միաժամանակ նախազգուշացնում է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումները, գործելով իրենց իրավասությունների սահմաններում և բացառապես օրենքով սահմանված կարգով, հետևողական պայքար են մղելու ստվերային տնտեսությունը, ինչպես նաև կոռուպցիոն հովանավորչությունը վերացնելու ուղղությամբ։

СНБ Армении обнародовала результаты проверки в аффилированной с депутатом НС Самвелом Алексаняном компании 05/30/2018 21:42 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности при премьер-министре Армении в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с коррупцией и экономическими преступлениями, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий раскрыла разработанную крупнейшими хозяйствующими субъектами с целью уклонения от уплаты налогов и применяемую длительное время схему (механизм). Об этом сообщает пресс-центр СНБ РА.
Отмечается, что для реализации данной схемы использовались учрежденные на имена сотен граждан индивидуальные предприятия, занимающиеся фактически фиктивным предпринимательством.
"По добытым предварительным данным было установлено, что ООО “Алекс Холдинг”, будучи организацией -плательщиком НДС, еще в конце 2016 года, под предлогом того, чтобы не провоцировать рост цен на отечественную сельскохозяйственную продукцию, договорилось с прежним руководством Комитета государственных доходов Армении закупленную у фермеров продукцию сбывать в сети супермаркетов “Ереван Сити” посредством основанных на имена разных лиц частных предприятий, у которых предел выручки от продажи составляет 115 млн. драмов, что позволило платить вместо НДС в размере 20% и налога на прибыль всего налог с оборота в размере 2%", – отмечается в сообщении.
Затем, как указывается в сообщении, руководство компании, до мая 2018 года включая, на имена работников и членов их семей и знакомых регистрировало, в основном у одного нотариуса, 461 индивидуального предпринимателя, которые осуществляли деятельность в сети супермаркетов “Ереван Сити”.
Часть этих ИП была зарегистрирована без ведома граждан при помощи хранящихся в “Алекс Холдинг” документов, удостоверяющих их личности, или копий этих документов. Когда их оборот достигал порога в 115 млн. драмов, деятельность прекращалась или фирма расформировалась, после чего регистрировался новый индивидуальный предприниматель.
"Пользуясь предоставленным прежним руководством КГД своевольно, без правовых оснований, возможностью, компания "Алекс Холдинг", помимо местной сельхозпродукции, посредством вышеуказанных ИП сбывала и иную продукцию, а также импортную сельхозпродукцию, за которую платила только налог с оборота", - отмечается в сообщении.
По предварительным подсчетам, общая выручка с оборота 461 индивидуального предпринимателя составила свыше 40 млрд. драмов, с них был уплачен налог с оборота в размере 2%, тогда как в случае ведения законной деятельности ООО “Алекс Холдинг” должен был выплатить с этой суммы НДС в размере 20% и налог на прибыль.
Для подсчета нанесенного государству точного размера ущерба назначена профессиональная (налоговая) проверка и судебно-бухгалтерская экспертиза.
По факту возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 205 (Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей в особо крупном размере) и ч.3 ст. 189 (Лжепредпринимательство) УК РА.
В рамках уголовного дела проведены 10 обысков, изъяты бухгалтерские документы, электронные носители, имеющие доказательное значение иные документы, допрошены ответственные за деятельность холдинга сотрудники, нотариус, а также часть граждан, на кого были оформлены частные предприятия.
"Кроме того, согласно имеющимся достоверным данным, прежним руководством КГД Армении возможность вести деятельность по описанному методу была предоставлена еще 11 крупным компаниям, занимающимся сетевой торговлей", - говорится в сообщении пресс-центра СНБ.