Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը միջազգային լավագույն փորձի օրինակ է. ՄԻԵԴ նախագահ 05/30/2018   10:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանըմայիսի 29-ին Ստրասբուրգում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Գիդո Ռայմոնդիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանից նշանակված դատավոր Արմեն Հարությունյանը և դատարանի քարտուղար Ռոդրիկ Լիդելը: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Հանդիպման ընթացքումկարևորվել է Սահմանադրական դատարան հատուկ կարծիքներ ներկայացնելու, օրենսդրական նախագծեր մշակելու, Եվրոպական դատարանում քննվող գործերի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հատուկ կարծիքներ ներկայացնելու առաջարկվող պրակտիկան և այլն:
Ըստ Եվրոպական դատարանի գործընկերների՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս նոր նախաձեռնությունները միջազգային լավագույն փորձի օրինակ են և ավելի կնպաստեն դատարանի իրավական չափանիշների ներդրմանը: Բարձր է գնահատվել Մարդու իրավունքների պաշտանի զեկույցների որակը, որոնք հաշվի են առնվում դատարանի կողմից վճիռներ կազմելիս:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվելէ նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությունը դատարանի վճիռների կատարմանը և համագործակցությունը Նախարարների կոմիտեի հետ:
Արման Թաթոյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Գիդո Ռայմոնդիին աշխատանքը գնահատելու համար և նշել, որ այն շարունակաբար ուղղված է լինելու դատարանի իրավական չափանիշների ներդրմանը երկրի իրավական համակարգում:
17:59 18/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ աշխատանքը՝ որպես միջազգային առաջատար փորձի օրինակ
18:39 06/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՕրենսգիրքը հստակ չի կարգավորում. ՄԻՊ-ը դիմել է ՍԴ
14:06 25/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում հայերի նկատմամբ ատելությունը խորն արմատներ ունի. Հայաստանի եւ Արցախի օմբուդսմեններ
10:57 24/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը՝ Գևորգ Սաֆարյանին պատժախուց տեղափոխելու մասին
13:21 01/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը ճանաչվել է առաջատար փորձ` այլ երկրներում ներդրման նպատակով

Председатель ЕСПЧ назвал новые инициативы омбудсмена Армении лучшим образцом международного опыта 05/30/2018   11:22  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян накануне в Страсбурге встретился с председателем ЕСПЧ Гидо Раймонди. Во встрече также принял участие судья от Армении Армен Арутюнян и секретарь суда Родрик Лидел. Об этом сообщили в аппарате Защитника прав человека РА.
В ходе встречи была отмечена важность предлагаемой практики представления особых мнений в Конституционный суд, разработки законопроектов, представления особого мнения по делам, находящимся на рассмотрении в ЕСПЧ.
По мнению коллег из ЕСПЧ, эти новые инициативы омбудсмена являются лучшим образцом международного опыта, и будут еще больше способствовать  внедрению правовых стандартов суда. Высокой оценки удостоилось качество докладов омбудсмена, которые принимаются во внимание при вынесении решения. В ходе встречи была отмечена важность участия омбудсмена в исполнении решений суда и сотрудничество с Комитетом министров.
В свою очередь Арман Татоян  поблагодарил Гидо Раймонди за оценку его деятельности и отметил, что она и впредь будет направлена на внедрение правовых стандартов суда в правовой системе государства.