Կամո Փիրուզյանի սպանության գործով մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի՝ սպանությունը կատարելու և կազմակերպելու համար. նախաքննությունն ավարտվել է 05/29/2018   16:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Կ.Փիրուզյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը.  ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա` մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի՝ սպանությունը կատարելու և կազմակերպելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017թ. հունիսի 13-ին Ալավերդի քաղաքի Թումանյան 20 հասցեում գտնվող խանութի մոտ հնչած կրակոցների հետևանքով կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածքներից մահացել է Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Կամո Փիրուզյանը:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է սպանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, և տվյալներ ձեռք բերվել, որ սպանությունը եղել է պատվերով: Բազմակողմանի քննության ընթացքում բացահայտվել են հանցավոր այլ դրսևորումներ ևս։
Այսպես՝ մինչդատական վարույթում ձեռք բերված  ապացույցների համաձայն՝  Կ.Փիրուզյանի սպանությունն  իրագործելու ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքներն  սկսվել են դեռևս 2016թ. հունիսից՝  նրա եղբոր՝ Վարդան Փիրուզյանի կողմից Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանի երկու մտերիմներին սպանելու պատճառով  վրեժխնդիր լինելու նպատակով։
Համաձայն ստանձնած դերաբաշխման՝ Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վլ.Դավթյանը հետևել է Կ.Փիրուզյանի տեղաշարժին և դեպքի օրն Ալավերդի քաղաքի Թումանյան 20 հասցեում գտնվող խանութի մոտ «Մակարով» տեսակի ատրճանակից կրակոցներ արձակել  նրա ուղղությամբ, ով ստացած վնասվածքներից տեղում մահացել է։  Քրեական գործի տվյալների համաձայն՝ ատրճանակը Դավթյանին է տրամադրվել  Վ.Աբգարյանի կողմից։ Մինչ սպանությունն իրականացնելը ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը մեկ այլ անձի ուղեկցությամբ մի քանի անգամ գնացել է «Մարցի ձոր» կոչվող տեղանք՝ զենքին լավ տիրապետելու, դիպուկ  կրակելու հմտություններ ձեռք բերելու համար։
Բացի այդ, պարզվել է, որ Վ.Աբգարյանը՝ Կ.Փիրուզյանի սպանությանն իր առնչությունը կոծկելու նպատակով կաշառք է տվել վարույթն իրականացնող պաշտոնատար երկու անձի։ Նշված դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, անջատվել առանձին վարույթ և ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ ըստ քննչական ենթակայության։
Իրականացված բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննության արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ քննիչը որոշում է կայացրել փոփոխել ավելի վաղ Վ.Աբգարյանին և Վլ.Դավթյանին առաջադրված մեղադրանքները, և նրանց առաջադրվել են նոր մեղադրանքներ:
Այսպես՝ Վ.Աբգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Իսկ Վլ.Դավթյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ, 8-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին և 4-րդ մասերով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:
00:17 21/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական հեղինակություն Վահագն Աբգարյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել
10:42 11/05/2018  |  ՄամուլԱլավերդցի Վահագի մեղադրանքը վերաորակվել է. «Ժամանակ»
18:42 17/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել պայթուցիկ նյութ ձեռք բերելու և պահելու համար
11:22 31/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԹաթուլ Շուշանյանը ևս երկու ամիս կմնա կալանքի տակ
09:22 29/03/2018  |  ՄամուլԱլավերդցի Վահագի դեմ ցուցմունք են կորզում` դատապարտյալին սպառնալով. «Ժամանակ»
09:51 24/03/2018  |  ՄամուլՆոր կալանավորումներ Վահագն Աբգարյանի գործով․ «Ժողովուրդ»
10:00 20/03/2018  |  ՄամուլԱրկոն ասել է, որ քննիչին Ալավերդցի Վահագի հրահանգով 5000 ԱՄՆ դոլար է փոխանցել. «Ժամանակ»
12:52 15/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱռանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գործով ևս մեկ քննիչ է կալանավորվել

Следствие по делу о заказном убийстве в армянском Алаверди завершено: двум лицам предъявлены обвинения 05/29/2018   17:42  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства жителя города Алаверди К. Пирузяна. На основе добытых достаточных фактических данных двум лицам предъявлены обвинения в убийстве и организации убийства.Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Ранее СК сообщил, что в результате раздавшихся 13-го июня 2017 года выстрелов близ магазина, расположенного по адресу ул. Туманяна 20 в городе Алаверди, скончался местный житель Камо Пирузян, который получил несовместимые с жизнью ранения.
В результате проведенных по уголовному делу масштабных следственных и иных процессуальных действий установлены мотив убийства и личности предполагаемых преступников. Добыты данные о том, что убийство было заказным. В ходе всестороннего расследования были  выявлены и иные преступные проявления.
Так,  согласно добытым в ходе досудебного производства доказательствам, работа по подготовке к убийству К. Пирузяна была начата еще с июня 2016 года с целью отмщения за совершенное его братом – Варданом Пирузяном - убийство двух близких жителю Алаверди В. Абгаряну людей.
Согласно распределению ролей, житель города Алаверди Вл. Давтян следил за перемещением К. Пирузяна и в день инцидента близ расположенного на улице Туманяна 20 в Алаверди магазина открыл из пистолета Макарова стрельбу по нему. Последний от полученных ранений скончался на месте. Согласно данным уголовного дела, пистолет был выдан Давтяну В. Абгаряном. До совершения убийства предполагаемый преступник в сопровождении одного лица несколько раз бывал в местечке под названием “Марци дзор” с тем, чтобы усовершенствовать навыки владения оружием и меткой стрельбы.
Кроме того, было установлено, что В. Абгарян с целью сокрытия своей причастности к убийству К. Пирузяна дал взятку двум должностным лицам, осуществляющим производство.  По данному факту возбуждено уголовное дело, которое было выделено в отдельное производство и направлено в Специальную следственную службу по подследственности.
На основе добытых в результате проведенного всестороннего, объективного и полного расследования достаточных доказательств следователь принял решение изменить предъявленные ранее В. Абгаряну и Вл. Давтяну обвинения и выдвинул им новые обвинения.
Так, В. Абгаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 235, части 3 статьи 38, пункту 8 части 2 статьи 104, части 1 статьи 235, пункту 1 части 3 статьи 312 и части 2 статьи 312 Уголовного кодекса РА, а Вл. Давтяну -  по пунктам 6 и 8 части 2 статьи 104, частям 1 и 4 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
"Объявлено о завершении предварительного следствия. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за соблюдением законности производства предварительного расследования", - отмечается в сообщении.
13:07 15/03/2018  |  Криминальная хроникаЕще один следователь взят под стражу по делу о взяточничестве
11:46 13/02/2018  |  Криминальная хроникаЭкс-начальник следственного управления по Лорийской области отказывается от дачи показаний