ՌԴ ԶՈՒ Հարավային օկրուգի զինծառայողները մասնակցել են Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված զինվորական շքերթին 05/28/2018   17:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի զինված ուժերի Հարավային օկրուգի զինծառայողներն առաջին անգամ մասնակցել են զինվորական շքերթին՝ նվիրված Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, Սարդարապատի հուշահամալիրում շարքով անցան Հայաստանի և Ռուսաստանի ուժային կառույցների միավորները: Դրանից հետո ծաղիկներ են խոնարհել ու ծաղկեպսակ դրել զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշասյան մոտ:
Տոնական միջոցառմանը մասնակցող զինվորներին նախապատրաստելու աշխատանքները տևել են մեկ ամիս և անցկացվել են Գյումրիի ռազմական կայազորի շարահրապարակում:
Հայաստանի և Ռուսաստանի զինվորականների մասնակցությամբ գլխավոր փորձն անցկացվել է Սարդարապատի հուշահամալիրում գնդապետ Վլադիմիր Ելկանովի և գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանի գլխավորությամբ: Անդրկովկասում տոնակատարություններն ավարտվեցին տոնական համերգով, ինչպես նաև Հայաստանի ազգագրության և ազգային-ազատագրական պայքարի պետական թանգարան այցելությամբ:
Մայիսյան հերոսամարտերին և Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված զինվորական շքերթին մասնակցում էր Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի զինված ուժերի հարավային օկրուգի 200 զինծառայող:
17:40 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմական շքերթ, հանդիսավոր տոնակատարություն. Հայաստանում նշում են Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը
17:20 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը գտնում է, որ Հանրապետության տոնին մասնակցության առնչությամբ դրսևորվել է ոչ համարժեք վերաբերմունք
16:57 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի Գոհաբանական մաղթանքին
16:54 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը Սարդարապատում մասնակցել է Հանրապետության տոնին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
15:46 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն իր տղայի բանակի քեֆին կարող էր ինձ չհրավիրել, բայց Սարդարապատ՝ պարտավոր էր. ըստ Շարմազանովի՝ 58 հոգանոց ՀՀԿ խմբակցությունից 3 մարդ է հրավիրվել. Tert.am
14:33 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼիտվայի նախագահը Արմեն Սարգսյանին և Հայաստանին մաղթել է շարունակական հաջողություն ու խաղաղություն
12:32 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՑեղասպանության ենթարկված, սրի քաշված, ոչնչացման եզրին կանգնած հայ ժողովուրդը կարողացավ հաղթել թուրքական բանակին.Նիկոլ Փաշինյան
12:28 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ խորությամբ գիտակցել հայոց պետականության նշանակությունը. Նախագահ Արմեն Սարգսյան

Российские военнослужащие приняли участие в военном параде, посвященном 100-летию провозглашения Первой Республики Армения 05/28/2018   18:09  |  Лента новостей
Военнослужащие российской военной базы в Армении впервые приняли участие в военном параде, посвященном 100-летию провозглашения Первой Республики и победы в Сардарапатском сражении. Об этом сообщает пресс-служба ЮВО.
У мемориального комплекса «Сардарапат» в одном строю прошли парадные расчеты силовых структур двух стран, после чего возложили цветы и венки к стеле погибшим воинам.
Подготовка военнослужащих базы по строевой подготовке в преддверии торжественных мероприятий проходила в течение месяца ежедневно на военном плацу военного городка Сиверский в Гюмрийском военном гарнизоне.
Совместно с представителями силовых структур Армении на  мемориальном комплексе «Сардарапат» была проведена генеральная репетиция под руководством командира соединения полковника Владимира Елканова и командующего объединенной группировкой войск (сил) генерал-майора Тиграна Парваняна.
Завершились торжественные мероприятия в Закавказье праздничным концертом для ветеранов Великой Отечественной войны, военнослужащих и членов их семей, а также посещением музея армянской этнографии и истории освободительной борьбы.
В военном параде, посвященном 100-летию провозглашения Первой Республики и победе в Сардарапатском сражении приняли участие около 200 военнослужащих российской военной базы от Гюмрийского и Ереванского военных гарнизонов.