Նպաստներ են վճարվել անձանց, որոնք տվյալ պահի դրությամբ նպաստառու չեն հանդիսացել 05/25/2018   12:07  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են ՀՀ վերահսկիչ (Հաշվեքննիչ) պալատի հաշվետվությունների մանրազնին ուսումնասիրությունները: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, այս տարվա մարտի 19-ին հաստատված ընթացիկ հաշվետվության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ խախտումներ են արձանագրվել սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային կենտրոնների գործունեության ոլորտում:
Արարատի և Արմավիրի մարզերի թվով 7 սոցիալական աջակցության տարածքային մարմինների գործունեությանն նկատմամբ վերահսկողության արդյունքում հայտնաբերվել են 178 դեպքով՝ 33 մլն. 268 հազ. դրամ գումարի չափով տարբեր բնույթի խախտումներ. նպաստներ են վճարվել անձանց, որոնք տվյալ պահի դրությամբ նպաստառու չեն հանդիսացել:
Մի շարք խախտումներ և բացթողումներ արձանագրվել են սոցիալական աջակցության խորհուրդների անդամների գործունեության վերաբերյալ, ինչի արդյունքում ևս առաջացել են վնասներ:
Վերոնշյալ դեպքերի ու խախտումների վերաբերյալ նյութերը ՀՀ դատախազությունից ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ քրեական գործ հարուցելու հիմքերի առկայությունը, արձանագրված խախտումների հանգամանքները, այդ թվում հնարավոր հափշտակության դեպքերը պարզելու, իրենց պարտականությունների մեջ հնարավոր թերացում կամ չարաշահում թույլ տված պաշտոնատար անձանց շրջանակը որոշելու, նրանց արարքներին իրավական գնահատական տալու համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Нарушения на миллионы драмов выявлены в сфере выдачи пособий малоимущим семьям в Армении 05/25/2018   12:43  |  Криминальная хроника
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении продолжает тщательно изучать отчеты Контрольной палаты.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении, 19 марта по итогам исследования текущего отчета были выявлены нарушения в сфере деятельности региональных центров, оказывающих социальные услуги.
В результате контроля за деятельностью 7 региональных центров по социальной поддержке в Араратской и Армавирской областях Армении были выявлены 178 случаев нарушения различного характера на сумму 33 млн. 258 тыс. драмов. В частности, пособия социально необеспеченным семьям были выданы лицам, не являющимся в данный момент получателями.
Ряд нарушений и упущений, обернувшихся ущербом,  были  зафиксированы и в деятельности членов советов по оказанию социальной поддержки.
Генпрокуратура РА  направила материалы относительно вышеупомянутых случаев и нарушений в Полицию для принятия мер по установлению наличия оснований для возбуждения уголовного дела, обстоятельств зафиксированных нарушений, в том числе выявлению возможных случаев хищения, определению круга должностных лиц, возможно  допустивших упущения или злоупотребления и дачи их деяниям правовой оценки.