«Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին». Էդուարդ Շարմազանով 05/25/2018   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Բրատիսլավայում մայիսի 25-ին Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի, Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի ու ՌԴ դեսպան Ալեքսեյ Ֆեդոտովի ուղեկցությամբ ծաղկեպսակ է դրել Դանուբ գետի ափին տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Իսմաիլ Քահրամանի նախօրեին հնչեցրած այն տեսակետին, թե Արցախի հարցը նաեւ Թուրքիայի խնդիրն է, իսկ Կիպրոսինը՝ Ադրբեջանի:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն չեն դադարում ժխտումը, այլ նաեւ պանթուրքիզմ ու հայատյացություն են քարոզում: Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին»:

Вице-спикер парламента Армении: скорее Дунай изменит свое русло, чем пантюркизм достигнет своей цели 05/25/2018   12:49  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания РА, руководитель группы дружбы Армения – Словакия Эдуард Шармазанов 25 мая возложил венок к увековечивающему жертв Геноцида армян хачкару на берегу Дуная, почтив молчанием память Св.Мучеников.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Эдуарда Шармазанова сопровождали руководитель группы дружбы Словакия – Армения Душан Тител, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Словацкой Республике Тигран Сейранян и посол РФ Алексей Федотов.
Вице-спикер НС в своем слове коснулся высказанной накануне председателем турецкого парламента Исмаилом Каграманом точки зрения, что Арцахский вопрос – это также проблема Турции, а Кипрский – Азербайджана.
“Турция и Азербайджан не только не отказываются от политики отрицания, но и пропагандируют пантюркизм и ненависть к армянам. Скорее Дунай изменит свое русло, чем пантюркизм достигнет своей цели”.
16:09 12/04/2018  |  Лента новостейАмериканские конгрессмены призывают Трампа утвердить 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян