Մանե Թանդիլյանն առաջարկում է հուլիսի 1-ից երկրորդ երեխայի ծննդյան նպաստը դարձնել 150 հազար դրամ 05/21/2018   12:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը կառավարությանը ներկայացնելու է առաջարկ՝ 2018թ. հուլիսի 1-ից երկրորդ երեխայի ծննդյան նպաստի չափը եռապատկել՝ 50 հազար դրամի փոխարեն սահմանելով 150 հազար դրամ: Նախարարն այս մասին տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ժողովրդագրական խնդիրները և աղքատության բարձր մակարդակը Կառավարության սոցիալական ոլորտի գլխավոր առաջնահերթություններից են, որտեղ առկա են բազմաթիվ խնդիրներ: Հասկանալով, որ բոլոր խնդիրները միանգամից և արագ լուծել հնարավոր չէ, միևնույն ժամանակ, նախարարությունը յուրաքանչյուր օր առկա ռեսուրսների շրջանակներում, անելու է առավելագույնը արձանագրելու թեկուզ փոքր ձեռքբերումներ: Այդ կապակցությամբ, Կառավարության քննարկման եմ պատրաստվում ներկայացնել փոփոխության առաջարկ «Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը սահմանելու, երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ նշանակելու և վճարելու կարգը հաստատելու մասին» կառավարության որոշման մեջ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է նախարարը:
Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ առկա նպաստների չափերը հեռու են բավարար լինելուց, սակայն 2017թ. հաստատված պետական բյուջեի շրջանակներում այս փուլում հնարավոր է կատարել այս փոփոխությունը:
«Նշված փոփոխությունը պետական բյուջեից երեխայի ծննդյան նպաստների հատկացումների բյուջեի վրա էական ազդեցություն չի ունենա: Առաջիկայում նշված հարցին կտրվի ավելի համապարփակ և արդյունավետ լուծում՝ վերանայելով նաև ընտանեկան դրամագլխի տնօրինման կարգը»,-ավելացրել է նա:
13:48 23/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵրրորդ և հաջորդ երեխաների ծննդյան ընտանեկան դրամագլուխը ծնողներին արդեն տրամադրվում է ամսական 25 հազար դրամով
17:47 07/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆպաստներ բաժանելով հանրության մեջ սերմանվում է ավելի շատ ծուլություն, քան արտադրողականության աճ. Արամյան
13:46 06/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտեմ Ասատրյանը դրական է գնահատում երրորդ և հաջորդ երեխայի ծննդյան միանվագ վճարների ծրագիրը
12:58 02/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍոցիալական ոլորտում 100 հազար քաղաքացի կարողանալու են գործառույթներ իրականացնել առցանց եղանակով
15:45 08/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀեշտացվում է երեխայի ծննդի միանվագ դրամական նպաստ ստանալու գործընթացը
15:10 08/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանիքում աշխատող անձ ունենալը չի նշանակում զրկվել նպաստից. Արտեմ Ասատրյան
13:59 17/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄահվան նպաստի համար հարազատները դիմում կարող են ներկայացնել ցանկացած տարածքի ծառայություն

Мане Тандилян предложит утроить в Армении размер пособия при рождении второго ребенка 05/21/2018   13:21  |  Лента новостей
Новый министр труда и по социальным вопросам Армении Мане Тандилян сообщила о планах представить в правительство инициативу по увеличению размера пособия при рождении второго ребенка.
Она указала, что основными приоритетами правительства в социальной сфере являются решение демографической проблемы и борьба с бедностью.
По ее словам, понимая, что все проблемы невозможно решить сразу и быстро, министерство в то же время ежедневно по мере имеющихся возможностей приложит максимум усилий для достижения хотя бы небольшого прогресса.
"В этой связи я собираюсь представить на рассмотрение кабмина предложение о внесении изменений в правительственное решение "Об установлении размера единовременного пособия, об утверждении порядка назначения и выплаты единовременного пособия при рождении ребенка". Нынешние размеры пособий, конечно, далеки от того, чтобы быть удовлетворительными, однако на данном этапе в рамках утвержденного на 2017 год госбюджета возможно внести небольшие поправки", - написала Тандилян на своей странице в Facebook.
Она сообщила, по итогам предварительных обсуждений предлагается с 1-го июля 2018 года утроить пособия при рождении второго ребенка и установить его в размере 150 тысяч драмов вместо нынешних 50 тысяч драмов.
Министр пояснила также, что данное изменение не окажет существенного влияния на бюджетные отчисления при рождении ребенка.
"В ближайшем будущем по данному вопросу удастся найти более всеобъемлющее и эффективное решение путем пересмотра порядка распоряжения семейным бюджетом", -написала Тандилян.