Բողոքի ակցիաներ գլխավոր դատախազության և Վճռաբեկ դատարանի դիմաց 05/21/2018 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի դիմաց այս պահին բողոքի ակցիա է իրականացվում: Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ պահանջում են քաղբանտարկյալներին ազատ արձակել:
Քաղաքացիները իրենց հետ բերել են ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի լուսանկարներով ինչպես նաև ազատություն քաղբանտարկյալներին և «Սասնա Ծռերին» գրությամբ պաստառներ:
Գլխավոր դատախազության շենքի մուտքի մոտ հավաքված «Սասնա ծռերի» աջակիցները պահանջում են Գլխավոր դատախազի հրաժարականը, իսկ 6 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված Սամվել Բաբայանի համակիրները՝ պահանջում են ժամ առաջ ազատ արձակել Բաբայանին՝ «այս պայմաններում նրան պահել բանտախցում՝ դա ազգի դավաճանություն է»:
Նրանց գնահատմամբ՝ օրենքի տառը ծայրից ծայր խախտված է: Վերջիններս պահանջում են որպեսզի Վճռաբեկ դատարանը վարույթ ընդունել Սամվել Բաբայանի գործը:

Акции протеста проходят перед зданием Генпрокуратуры и Кассационного суда Армении 05/21/2018 12:12 | Лента новостей
Акция протеста проходит утром в понедельник в Ереване перед зданием Кассационного суда с требованием освободить бывшего министра обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна.
Его сторонники завили, что Самвел Бабаян должен быть выпущен на свободу как можно скорее, "поскольку его содержание в сложившихся условиях в тюрьме – это предательство".
По их оценке, "буква закона нарушена от края до края". Протестующие требуют, что Кассационный суд принял к производству дело Самвела Бабаяна.
Демонстранты принесли с собой плакаты с фотографией бывшего министра обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна, а также транспаранты с надписью “Свободу политзаключенным”..
18 мая перед зданием суда уже проводилась акция с аналогичным требованием.
В свою очередь сторонники захватившей в июле 2016 года территорию полка патрульно-постовой службы Полиции в Ереване группы "Сасна црер" собрались пред зданием Генеральной прокуратуры Армении. Митингующие требуют отставки генпрокурора.