Պարզվել է, որ սննդային թունավորում ստացել են ընկերությանը պատկանող հողատարածքներում աշխատելու ընթացքում 05/18/2018   12:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Բաղրամյան տարածաշրջանում գործող «Հայաստանի հողեր» ՓԲ ընկերության մի  խումբ աշխատակիցների թունավորման դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
17.05.2018թ.-ին ահազանգ է ստացվել, որ «Սննդային թունավորում» ախտորոշմամբ բուժօգնության են տեղափոխվել Արմավիրի մարզի Բաղրամյանի տարածաշրջանում գործող «Հայաստանի հողեր» ՓԲ ընկերության մի  խումբ աշխատակիցներ:
Պարզվել է, որ վերջիններս սննդային թունավորում են ստացել ընկերությանը պատկանող հողատարածքներում աշխատելու ընթացքում՝ ժամը 12-13-ի սահմաններում կազմակերպված ընդմիջման ժամանակ ընկերության կողմից տրամադրված համբուրգերները ուտելուց շուրջ 1.5-2 ժամ անց:
Ընկերության լիազորված անձի տրամադրած տեղեկությունների համաձայն՝ ընկերության՝ թվով 247 աշխատակիցները խաղողի այգիներում  աշխատանքներ կատարելուց հետո՝ ընդմիջմանը՝ ժամը 12- 13-ի սահմաններում, կերել են «Ալվինա Մելքոնյան» ԱՁ-ի կողմից մատակարարված համբուրգերները, որոնցում եղել է հավի միս, պանիր, կարտոֆիլ և կանաչեղեն: Համբուրգերների հետ միասին նրանց տրամադրվել է նաև նույն ԱՁ-ի կողմից մատակարարված կեռաս և «Վազգեն Ղուկասյան» ԱՁ-ի կողմից մատակարարված ջուր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:
Փորձանմուշներ են վերցվել աշխատակիցներին տրամադրված սննդամթերքից, կեռասից և ջրից: Բացի այդ, փորձանմուշներ են վերցվել նաև «Ալվինա Մելքոնյան» ԱՁ-ին պատկանող, Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան գյուղում գտնվող սննդի արտադրամասից (պանրի, կեռասի, լոլիկի մածուկի և մայոնեզի):
Նախնական տվյալներով՝ համբուրգերների մեջ լոլիկի մածուկը և մայոնեզը լցոնված չի եղել. դրանք առաքվել են տարաներով՝ սննդի հետ։ Արտադրամասում հնարավոր չի եղել վերցնել համբուրգերներում լցոնած հավի կրծքամսից փորձանմուշ, քանի որ այն սպառված է եղել։
Նշանակվել են դատաբժշկական, դատասննդային փորձաքննություններ: Այս պահի դրությամբ, քրեական գործի տվյալներով, թունավորումից տուժել է 71 անձ: Պարզվում է տուժածների ամբողջական շրջանակը:

Стали известны новые подробности массового отравления людей в Армавирской области Армении 05/18/2018   16:35  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Армавирской области возбуждено уголовное дело по факту отравления группы сотрудников ЗАО "Земли Армении", действующего в Баграмяновском районе.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 17 мая 2018 года поступило сообщение о том, что в больницу с диагнозом "пищевое отравление" была доставлена группа сотрудников ЗАО "Земли Армении".
Было установлено, что сотрудники отравились спустя 1,5-2 часа после того, как съели предоставленные компанией гамбургеры во время организованного около 12-13 часов дня обеденного перерыва на земельных участках, принадлежащих компании.
Согласно сведениям, предоставленным уполномоченным лицом компании, 247 работников после работы на виноградниках в промежутке между 12:00 и 13:00 часами отобедали: они съели гамбургеры, предоставленные индивидуальным предприятием "Альвина Мелконян", в состав которых входили куриное мясо, сыр, картофель и зелень. Вместе с гамбургерами сотрудникам выдали поставленные тем же индивидуальным предприятием черешню и воду, поставщиком которой является частная компания "Вазген Гукасян".
"По данному факту следственным управлением СК РА по Армавирской области  возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 277 (“Нарушение санитарно-противоэпидемических правил”) Уголовного кодекса Армении.  Ведется предварительное следствие. Были взяты образцы предоставленным сотрудникам продуктов,  черешни и воды. Кроме того, были также взяты образцы (сыр, вишня, томатная паста и майонез) из производственного цеха ИП "Альвина Мелконян", действующего в селе Мясникян Армавирской области", - говорится в сообщении.
По предварительным данным, томатная паста и майонез не были заправлены в гамбургеры, а были поставлены в тарах вместе с едой. Возможности взять в цехе образцы куриной грудки, которыми были фаршированы гамбургеры, не было, поскольку этот продукт закончился.
Назначены судебно-медицинская, судебно-пищевая экспертизы. По состоянию на данный момент, по данным следствия, отравился 71 человек. Устанавливается весь круг потерпевших. О результатах расследования будет сообщено дополнительно.