Հայ-ադրբեջանական սահմանը հատելու ժամանակ ձերբակալվել են Բանգլադեշի 6 քաղաքացիներ. ԱԱԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ 05/14/2018   16:56  |  Քրեական խրոնիկոն
2018թ. մայիսի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից հաղորդագրություն էր տարածվել, որ հայ-ադրբեջանական սահմանը հատելու ժամանակ ձերբակալվել են Բանգլադեշի 6 քաղաքացիներ, ովքեր հանձնվել են  Ազգային անվտանգության ծառայությանը:  Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ վարչապետին առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ 2018 թվականի մայիսի 8-ին` կեսգիշերն անց, Բանգլադեշի Ժողովրդական Հանրապետության 6 քաղաքացիներ ՀՀ ՊՆ զորամասի մարտական դիրքի հարակից հատվածով հատել են հայ-ադրբեջանական (Նախիջևան) սահմանը,  որից հետո բռնվել են հերթապահություն իրականացնող ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից:
Նշված անձինք ցուցմունքներ տալով հայտարարել են, որ աշխատանք գտնելու նպատակով մտադիր են եղել Իրանի տարածքով անցնել Թուրքիա, սակայն մոլորվելով  պատահաբար հայտնվել են Հայաստանում:
Բանգլադեշի 6 քաղաքացիներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ պետական սահմանն ապօրինի հատելը») հատկանիշներով, որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ՝ անձանց ինքնությունը պարզելու, ցուցմունքների արժանահավատությունը, սահմանահատման իրական դրդապատճառները, ինչպես նաև  ծայրահեղական և ահաբեկչական խմբավորումներին նրանց առնչությունը ստուգելու ուղղությամբ:

СНБ Армении выясняет мотивы пересечения гражданами Бангладеш армяно-азербайджанской границы 05/14/2018   17:21  |  Криминальная хроника
Шестерым гражданам Народной Республики Бангладеш предъявлено обвинение в незаконном пересечении государственной границы Армении. Об этом сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности Армении.
8 мая 2018 года Минобороны Армении сообщила, что при пересечении армяно-азербайджанской границы были задержаны шестеро граждан Бангладеш, которые были переданы СНБ.
Согласно добытым  по уголовному делу предварительным данным, за полночь 8 мая 2018 года шестеро граждан Народной Республики Бангладеш через прилегающую к  боевому посту воинской части Минобороны РА пересекли армяно-азербайджанскую границу в районе Нахиджевана, после чего были задержаны несшими дежурство военнослужащими Минобороны Армении.
Указанные лица дали показания и рассказали, что в поисках работы намеревались через границу перебраться в Турцию, однако, заблудившись, случайно оказались в Армении.
“Предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия, направленные на установление их личностей, достоверности данных показаний, истинных мотивов пересечения границы, а также их причастности к радикальным и террористическим группировкам. Ведется следствие”, - отмечается в сообщении.
Шестерым гражданам Бангладеш предъявлено обвинение по части 2 статьи 329(“Незаконное пересечение государственной границы, совершенное группой лиц по предварительному сговору, либо организованной группой, либо с применением насилия или с угрозой его применения ”) УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.