ՀՀ վարչապետը Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգել է զոհվածների հիշատակը, այցելել Շուշի 05/09/2018 12:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ու մի խումբ պաշտոնատար այրեր, հասարակական գործիչներ Ստեփանակերտի հուշահամալիրում մասնակցեցին Հայրենական պատերազմում, Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նրանք ծաղկեպսակ դրեցին ու հարգանքի տուրք մատուցեցին հաղթանակներ կերտած ու անմահացած հայորդիների հիշատակին:
Ստեփանակերտի Եղբայրական գերեզմանոցում Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ ուղեկցությամբ ծաղիկներ խոնարհեց Արցախյան գոյամարտում զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին՝ իր զորակցությունը հայտնելով նաև զոհվածների հարազատներին:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն ու Բակո Սահակյանն ուղևորվեցին Շուշի, որտեղ հիշատակի արարողություն տեղի ունեցավ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի արձանի մոտ: Նիկոլ Փաշինյանը և Բակո Սահակյանը մասնակցեցին Շուշիում հայկական դրամի թանգարանի բացմանը: Թանգարանում ցուցադրվելու են հին հայկական Ծոփքի հայոց թագավորության, Արտաշեսյան տոհմի, Կիլիկյան Հայաստանի, ռուսական կայսրության և ԽՍՀՄ ժամանակների մետաղադրամներն ու թղթադրամները, Հայաստանի ժամանակակից բոլոր թողարկումները: ՀՀ վարչապետն ու Արցախի նախագահը շրջել են թանգարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին:
Շուշիում երեկոյան ևս միջոցառումներ են նախատեսված՝ մեծ համերգ, որից հետո՝ հրավառություն:
Հայ ժողովուրդը մայիսի 9-ին տոնում է եռատոնը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակը, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը:

Премьер-министр Армении в Степанакерте почтил память павших воинов и посетил Шуши 05/09/2018   13:45  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Республики Арцах(НКР) Бако Саакян и группа официальных лиц посетили мемориальный комплекс Степанакерта, где почтили память павших в Великой Отечественной и Арцахской войнах.
Как передает корреспондент Арменпресс, они возложили цветы к  могилам погибших воинов-освободителей и выразили поддержку родственникам павших.
Затем  премьер-министр Армении и президент Арцаха отправились Шуши, где  у памятника Вазгену Саркисяну состоялась памятная церемония.
Никол Пашинян и  Бако Саакян приняли участие в открытии Музея армянского драма в Шуши, где  экспонируются металлические и бумажные денежные знаки времен Цопского царства, Арташесидов, Киликийского царства, Российской империи и СССР.
Вечером в Шуши состоится концерт, который завершится фейерверком.
Для армян 9 мая - это тройной праздник: армянский народ празднует победу в Великой Отечественной войне в 1945 году, освобождение Шуши, а также день формирования Армии обороны Арцаха.