Անդրիաս Ղուկասյանն ազատ արձակվեց 05/07/2018   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Վարդան Գրիգորյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ բավարարեց զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը փոփոխելու վերաբերյալ նրա պաշտպանների միջնորդությունը:
Անդրեաս Ղուկասյան ազատ կարձակվի անմիջապես դատական նիստի ավարտից հետո:
Նշենք, որ երկարատև ընդմիջումից հետո այսօր կայացած դատական նիստում պաշտպանական կողմը միջնորդեց փոփոխել Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը՝ խափանման միջոց ընտրելով չհեռանալու ամսին ստորագրությամբ:
Դատարանի դահլիճում, բացի հասարակական գործիչներից, ներկա է նաև Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ով գործի վերաբերյալ կարծիք հայտնել չցանկացավ և նշեց որ դատարանում է մոնիտորինգ իրականացնելու նպատակով:
Ըստ մեղադրանքի՝ Անդրիաս Ղուկասյանը 2016թ. հուլիսի 29-ին Երևան քաղաքում կազմակերպել է զանգվածային անկարգություններ, ինչպես նաև փորձել է միանալ 2016թ. հուլիսի 17-ին Երևան քաղաքի Մ.Խորենացի փողոցի 158 հասցեում տեղակայված՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում գտնվող շենքերը, շինությունները և տրանսպորտային միջոցները զավթած, ոստիկաններ և բուժաշխատակիցներ պատանդ վերցրած կազմակերպված, զինված խմբին, զինվել, ապօրինի կերպով հրազեն ու ռազմամթերք կրել, պահել և խմբի անդամների հետ համակատարմամբ շարունակել պահել զավթածն ու պատանդներին, սակայն հանցագործություններն ավարտին չի հասցրել իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Անդրիաս Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 34-219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 34-218-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 34-235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
10:57 27/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում ՄԻԵԴ-ը քննության կառնի Անդրիաս Ղուկասյանի գործը
15:24 12/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ն Անդրիաս Ղուկասյանի գանգատին քննության առաջնահերթություն է տվել. Հայտարարություն
18:05 17/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱնդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ գրավը թույլատրելի ճանաչելու միջնորդությունը մերժելու որոշումը կբողոքարկվի
11:56 24/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ իրավապահները ներգրավում են նաեւ այլ պետությունների իշխանությունների. հայտարարություն
11:54 12/07/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը մանրամասնել է Անդրիաս Ղուկասյանի մեղադրանքը
11:51 11/07/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱնդրիաս Ղուկասյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
12:23 14/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական ուժերի հայտարարությունը՝ Անդրիաս Ղուկասյանին ներկայացված մեղադրանքների կապակցությամբ
17:53 16/05/2017Հայտարարություն ընդդեմ քաղաքական հետապնդումների
15:17 12/04/2017  |  Դատական ռեպորտաժներՎճռաբեկը մերժել է Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանի բողոքը
11:34 05/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՏեղի ունեցած խոշոր խարդախությունը կարող է տրաքել. Անդրիաս Ղուկասյան

Андриас Гукасян освобожден из-под стражи 05/07/2018 17:26 | Судебный репортаж
Суд в Ереване сегодня удовлетворил ходатайство защиты об изменении избранной в отношении обвиняемого в организации массовых беспорядков в ереванском квартале Сари Тах в июле 2016 года члена оппозиционного движения “Новая Армения” Андриаса Гукасяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Суд постановил освободить Андриаса Гукасяна под подписку о невыезде.
На заседании суда присутствовал также глава делегации ЕС, посол Петр Свитальский. Он заявил, что прибыл на судебное заседание для проведения мониторинга.
Андриас Гукасян уже 21 месяц находится под стражей.
Гукасяну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 225("Организация массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, поджогами, уничтожением или повреждением имущества, применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств либо оказанием вооруженного сопротивления представителю власти"), пункту 1 части 3 статьи 34-219("Покушение на захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенное организованной группой"), пункту 1 части 3 статьи 34-218("Покушение на захват заложника, совершенное организованной группой") и части 3 статьи 34-235("Покушение на незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") УК Армении.