Աղվան Վարդանյանը մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել 05/03/2018 12:48 | Քաղաքական
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ` առ այն, որ Ազգային ժողովի պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն այսօր հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի համաձայն՝ եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը մայիսի 1-ին խորհրդարանում վարչապետի ընտրության համար հրավիրված հատուկ նիստում հայտարարեց, որ չի կարող քվեարկել կողմ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությանը եւ չի մասնակցելու վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի ընտրության քվեարկությանը: Վարդանյանն ընդգծեց, որ ներկայացնում է կուսակցություն և խմբակցություն, որը կողմ քվեարկելու որոշում ունի, ուստի պատրաստ է վայր դնել մանդատը, եթե կուսակցությունն այդպես պահանջի:
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Մարմինը նույն օրը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ Աղվան Վարդանյանի հնչեցրած տեսակետն անձնական որոշում է և չի համապատասխանում ՀՅԴ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Կատարվել է կարգապահական կոպիտ խախտում, որը կդառնա քննության նյութ: Ըստ այդմ, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ-ն պահանջում է Աղվան Վարդանյանից վաղաժամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը»,- ասված էր ՀՅԴ ԳՄ հայտարարության մեջ:

Депутат Агван Варданян подал заявление об отставке 05/03/2018   13:06  |  Политика
Депутат Национального Собрания Армении от фракции АРФ "Дашнакцутюн" Агван Варданян подал заявление об оставке.Об этом говорится в заявлении председателя Национального собрания Армении Ары Баблояна, опубликованном на сайте парламента.
Согласно статье 155 конституционного закона "Регламент Национального собрания", свое письменное заявление об отставке депутат официально подает председателю НС, который выступает с заявлением об этом.
Если в течение одной недели после обнародования отставки депутат письменным заявлением отзывает свое заявление об отставке, то председатель Национального Собрания выступает с заявлением об этом. Если депутат не отзывает свое заявление об отставке, то составляется протокол о прерывании его полномочий, который подписывает и опубликовывает председатель Национального Собрания. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.
Напомним, депутат от фракции АРФ "Дашнакцутюн" Агван Варданян на заседании парламента 1 мая заявил, что не примет участия в голосованиии по кандидатуре лидера протестного движения Никола Пашиняна на пост премьер-министра Армении. Варданян указал, что представляет фракцию, которая приняла решение поддержать кандидатуру Пашиняна, поэтому он готов сложить мандат, если этого потребует их политсила.
Верховный орган АРФД в тот  же день выступил с заявлением, в котором сообщил, что озвученная Агваном Варданяном точка зрения – его личное решение, и она не соответствует официальной позиции АРФ "Дашнакцутюн".
"Имело место грубое дисциплинарное нарушение, которое станет предметом расследования. Поэтому Верховный орган АРФД требует, что Агван Варданян досрочно сложил депутатский мандат", - отмечалось в заявлении.