Արտահերթ ընտրությունների ամենամոտ ժամկետը աշունն է. «Հրապարակ» 05/03/2018 09:38 | Մամուլ
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելն այդքան էլ հեշտ գործ չէ` ժամանակի առումով։
«Ընտրական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է և պահանջում է պատգամավորների 3/5-ի ձայնը, ինչը հնարավոր է կոնսենսուսի պայմաններում։ Կկարողանա՞ն նման կոնսենսուս ապահովել, կարծում եմ` դժվար։ Ապա այդ փոփոխությունները պետք է անցնեն Վենետիկի հանձնաժողովի և միջազգային այլ կառույցների փորձաքննությունը։ Դա ժամանակ պահանջող գործընթաց է, ըստ ամենայնի, կտևի մոտ 6 ամսից մինչև 1 տարի։
Այսինքն` աշունն ամենամոտիկ ժամկետն է ընտրությունների, իսկ այդ ընթացքում շատ բան կփոխվի թե՛ քաղաքական կյանքում, թե՛ ժողովրդի վերաբերմունքում։ Մնացածը կյանքը ցույց կտա։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մինչև աշուն պետք է կարողանա լուծել բազում խնդիրներ, այդ թվում և` ղարաբաղյան։ Այս պահին նա մանյովրում է գեոքաղաքական կենտրոնների միջև, պետք է սպասել, թե աշնանն ինչ արդյունքներ կունենա նա»,- ասաց մեր զրուցակից սահմանադրագետը»,- գրում է թերթը:

Газета узнала примерные сроки проведения внеочередных парламентских выборов в Армении 05/03/2018   11:14  |  Пресса
Организация внеочередных парламентских выборов отнюдь непростое дело в плане времени, пишет газета "Грапарак" со ссылкой на специалиста по конституционному праву.
"Для внесения поправок в Избирательный кодекс РА необходимо согласие 3/5 депутатов, что возможно в условиях консенсуса, который труднодостижим. К тому же эти изменения должны пройти экспертизу Венецианской комиссии и других международных структур. Этот процесс требует времени и займет примерно от 6 месяцев до года", - отмечается в публикации.
То есть, как пишет издание, самым ранним сроком проведения выборов может стать осень.
“А за это время многое может измениться, как в политике, так и в отношении народа. Что касается остального, то время покажет. Никол Пашинян в случае его избрания на пост премьер-министра должен решить многочисленные проблемы, в том числе карабахский вопрос. В настоящее время он маневрирует между геополитическими центрами. Надо дождаться прихода осени. Тогда и увидим, каких результатов он добьется", - приводит слова специалиста по конституционному праву газета.