Մեղադրանք է առաջադրվել՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու համար 05/02/2018   15:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Արուս Հակոբյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու համար: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2018 թվականի ապրիլի 21-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում,  Արտաշատ քաղաքի ճանապարհին տեղի ունեցող բողոքի ակցիան նկարահանելու և լուսաբանելու ժամանակ քաղաքացիական հագուստով անձը ձեռքով հարվածել է մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Արուս Հակոբյանի ձեռքի տեսախցիկին, ապա նաև՝  վերջինիս դեմքին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ, որով խոչընդոտվել է լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը:
Դեպքի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, տվյալներ ձեռք բերվել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ, ով Արարատի մարզի Մրգավան գյուղի բնակիչ է՝ ծնված 1982թ., ՋՕ ընկերության տնօրեն։ Կատարված առերես հարցաքննության ժամանակ տուժողը պնդել է, որ տվյալ անձն է խոչընդոտել իր մասնագիտական գործունեությանը։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 36-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
10:08 02/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Lragir.am»-ի լրագրող Թեհմինե Ենոքյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
14:57 30/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ «Հանրային Ռադիո» ընկերության լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու և գույքը ոչնչացնելու դեպքի առթիվ
15:46 27/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Ազատության» լրագրողի գործունեությանը խոչընդոտելու գործով կասկածյալ է ներգրավվել
12:09 27/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունն ընթացք է տվել հավաքների լուսաբանման ընթացքում լրագրողների գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքերի մասին ահազանգերին
16:34 25/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎարույթ է ընդունվել Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը

В деле о воспрепятствовании работе журналиста радиостанции “Свобода” появился обвиняемый 05/02/2018 15:56 | Криминальная хроника
По уголовному делу, возбужденному следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области, 36-летнему мужчине предъявлено обвинение в воспрепятствовании профессиональной деятельности журналиста радиостанции “Свобода” Арус Акопян. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данным предварительного следствия, 21 апреля, около 15:00, в ходе съемок и освещения акции протеста на дороге в городе Арташате человек в гражданской одежде ударил рукой по видеокамере, которая была в руках журналиста радиостанции "Свобода" Арус Акопян, а затем нанес ей удар по лицу, причинив ей физическую боль и тем самым воспрепятствовав законной профессиональной деятельности журналиста.
"По уголовному делу, возбужденному по данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области, установлены ряд обстоятельств инцидента, добыты данные о личности предполагаемого преступника, который является жителем села Мргаван Араратской области(1982 г.р.), директором ОВ. В ходе очной ставки потерпевшая утверждала, что данное лицо препятствовала осуществлению ею своей профессиональной деятельности. На основе добытых доказательств 36-летнему мужчине предъявлено обвинение по части 1 статьи 164 УК РА. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.