ԵՄ-ն նոր հայտարարություն է տարածել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ 05/02/2018 11:20 | Քաղաքական
Եվրամիությունը կրկին իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանին բարգավաճ և ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու ջանքերում: Այս մասին ասվում է Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչի հայտարարության մեջ:
«Չափազանց կարևոր է, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները և նրանք, ովքեր իրացնում են հավաքի և խոսքի ազատության իրենց իրավունքը, խուսափեն առճակատումից և ցուցաբերեն զսպվածություն ու պատասխանատվություն, ինչպես վերջին օրերի ընթացքում էր:
Եվրամիությունը շարունակում է հորդորել բոլոր շահագրգիռ կողմերին, այդ թվում և քաղաքացիական հասարակությանը, անցնել համապարփակ երկխոսության՝ հանուն նոր կառավարության ժողովրդավար կազմավորման՝ համաձայն Սահմանադրության ու բոլոր հայերի շահերի»,- ասվում է ԵՄ հայտարարության մեջ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մայիսի 1-ի հատուկ նիստում կայացած բաց քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չստացավ բավարար թվով ձայներ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու համար: «Ելք» խմբակցության կողմից վարչապետի միակ թեկնածու առաջադրված Փաշինյանի օգտին կողմ քվեարկեց 45, դեմ՝ 56 պատգամավոր:
ԱԺ-ում քվեարկությունից հետո Փաշինյանը հանդիպեց քաղաքացիներին Հանրապետության հրապարակում: Նա կոչ արեց կրկին վերադառնալ գործադուլի և դասադուլի կազմակերպման, փողոցների փակման գործելաոճին:

Евросоюз выступил с новым заявлением по ситуации в Армении 05/02/2018   12:42  |  Политика
Европейский союз подтверждает свое содействие Армении в усилиях по построению благополучного и демократического общества. Об этом говорится в заявлении  официального представителя главы дипломатии Евросоюза Майя Косьянчич.
Она призывает все заинтересованные стороны, включая гражданское сообщество, начать всеобъемлющий диалог по формированию демократическим путем нового правительства на основе на Конституции, что исходит из интересов всех граждан Армении.
“Крайне важно, чтобы все вовлеченные стороны, в том числе правоохранительные органы и лица, реализующие право на свободу собраний и выражения, как и в предыдущие дни, избегали столкновений и проявляли сдержанность и ответственность”, - отмечается в заявлении.
Парламент Армении на специальном заседании во вторник отклонил кандидатуру лидера армянской оппозиции Никола Пашиняна на пост премьер-министра.
За кандидатуру Пашиняна проголосовало 45 депутатов при необходимых для победы 53 голосов. Новое голосование должно состояться в течение семи дней с даты первого, в случае повторного провала парламент должен быть распущен.
Лидер оппозиции, депутат парламента Армении Никол Пашинян накануне обратился к жителям с призывом начать с раннего утра тотальные акции гражданского неповиновения, в том числе блокировать межгосударственные трассы, железные дороги и аэропорты.