Պարոն Փաշինյան դուք ինձ չհամոզեցիք. ես չեմ տեսնում Ձեզ գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերում Էդուարդ Շարմազանով 05/01/2018   16:42  |  Քաղաքական
«Ելք» խմբակցության կողմից ՀՀ վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված ԱԺ պատգամավորների հարց ու պատասխանից հետո ելույթով հանդես գալու համար հերթագրվեցին 19 պատգամավոր:
Ելույթով առաջինը հանդես եկավ ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Այսօր մեր երկրում նոր իրողություններ են և նոր իրավիճակ: Միևնույն ժամանակ հարկ եմ համարում նշել, որ այս օրերին իշխանությունը ցուցաբերել է բացառիկ հանդուժողականություն, զսպվածություն և հասարակությանը մերոնքների և ձերոնքների չբաժանելուն անկախ նրանից, թե դուք դա ընդունում եք, թե՝ ոչ, դա այդպես է:
Մենք չենք գնացել մերժողական ճանապարհով՝ պատրաստ ենք եղել և պատրաստ ենք երկխոսության, բայց ոչ երբեք՝ վերջնագրերի:
Շարմազանովն իր ելույթում նշեց՝ Հայաստանում ժողովրդական արժեքներն այլընտրանք չպետք է ունենան: Մենք պարտավոր ենք բոլորս հարգել բազմակարծությունը, այլակարծությունը և ինձ համար անընդունելի է որևէ ճնշման միջոցով փորձել ազդել որևէ պատգամավորի կարծիք արտահայտելու վրա: Մենք այստեղ բոլորս հանրության ընտրյալներն ենք, և յուրաքանչյուրս մեր խղճի մտքով կընտրենք մեր վարչապետին՝ դեմ կամ կողմ քվեարկությամբ:
Այսօր մենք ընտրում ենք ոչ թե համաժողովրդական տրիբուն կամ հռետոր, այլ գործադիրի ղեկավար, որը նախ և առաջ պետք է աչքի ընկնի քաղաքական քայլերի կանխատեսելիությամբ և քաղաքական հստակ գաղափարախոսությամբ:
Ըստ Շարմազանովի՝ կանխատեսելի նշանակում է հայեցողական հարցերում լինել հետևողական և անփոփոխ: Ո՞վ է լինելու Ձեր ընտրվելու պարագայում առաջին փոխվարչապետը, փոխվարչապետերը, Պաշտպանության նախարարը, Ֆինանսների նախարարը, Ոստիկանության պետը, ԱԱԾ ղեկավարը, Էկոնոմիկայի նախարարը, ովքե՞ր՝ պատասխան չկա:
«Ընդամենն ամիսներ առաջ դուք և ԵԼՔ խմբակցությունը իշխանություններից պահանջում էիք դուրս գալ Եվրասիական միությունից, այսօր ասում եք՝ իրողություն է փոխվել: Կներեք, երբ մենք էինք խոսում իրողությունների փոփոխությունների մասին, դուք մեզ մեղադրում էիք ստախոսության մեջ»,- ասաց Շարմազանովը՝ հավելելով. «կարծում եմ առնվազն արդար չէ»:
Ինչ վերաբերում է Արցախյան հիմնահարցին, ապա այստեղ դուք որևէ հայեցակարգ չներկայացրեցիք՝ ինչպե՞ս եք բանակցելու, ո՞րն է Ձեր փոխզիջման գինը, գնալո՞ւ եք փոխզիջումների, ի՞նչ է լինում 7 ազատագրված տարածքների ճակատագիրը:
Ասում եք ռազմական բյուջեն կավելացնեք՝ շատ լավ է, որ կավելացնենք, ինչպե՞ս:
Շարմազանովի գնահատմամբ՝ այդ հարցի պատասխանը չստացվեց:
Քաղաքական գործչի պարագայում ամենակարևորը գաղափարախոսության առկայությունն է՝ անհնար է լինել մի քիչ սոցիալիստ, մի քիչ պահպանողական, մի փոքր էլ լիբերալ: Քաղաքական գործիչը պետք է ունենա հստակ գաղափարախոսություն: Այդպես է քաղաքակիրթ աշխարհում, Վաշինգտոնից մինչև Փարիզ, Բրուսելից մինչև Մոսկվա:
Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ հույս է ունեցել լսել վարչապետի թեկնածուի հայեցակարգային ելույթ, բայց ականատես է եղել ժողովրդի ականջը շոյող ոչ ծրագրային ելույթի:
Հարգելի բարեկամներ, մենք ևս մտահոգ ենք մեր հայրենիքում առկա խնդիրներով, մենք չենք ժխտում, որ մեր երկրում եղել է ու կա կոռուպցիա և անարդարություն և անկախ նրանից, թե ով կլինի վաղվա իշխանությունը, մենք պետք է խոսենք ոչ թե վերջնագրերով, այլ՝ երկխոսության գնանք: Իմ գնահատականները բացառապես քաղաքական են, և այստեղ չկա որևէ անձնական վերաբերմունք:
«Պարոն Փաշինյան, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր դուք ինձ չհամոզեցիք, ես չեմ տեսնում Ձեզ գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերում»,- ասաց Շարմազանովը՝ հավելելով՝ ինչպես ապրիլի 17-ին, այսօր ևս խոսքս ավարտում եմ հետևյալ արտահայտությամբ. եթե ոմանց պետք են ուժեղ ցնցումներ, մեզ պետք է ուժեղ, միասնական, ժողովրդավարական ու ազգային Հայաստան:
Աստված պահապան հայ ժողովրդին, Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացուն:
14:42 01/05/2018  |  ՔաղաքականՈւժային կառույցները խորհրդարանական վերահսկողության դաշտ բերելու հարցը պետք է որոշվի քննարկումների արդյունքում. Փաշինյան
14:38 01/05/2018  |  ՔաղաքականՓաշինյանը չի պատրաստվում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ անել իր ուզած տարբերակով և պատրաստ է երկխոսության
14:34 01/05/2018  |  ՔաղաքականԻնչո՞ւ պետք է հավատանք, որ ձեր կողմնորոշումը Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ-ի հարցում փոխվել է. Բաբուխանյանի հարցն ու Փաշինյանի պատասխանը
13:52 01/05/2018  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանն առողջապահության ոլորտում խնդիրները լուծելու երեք քայլ է նշում

“Вы меня не убедили”: Шармазанов не видит Пашиняна в роли верховного главнокомандующего 05/01/2018 16:59 | Политика
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов на специальном заседании парламента заявил, что не видит кандидата в премьер-министры РА Никола Пашиняна в роли верховного главнокомандующего ВС Армении.
“Сегодня очень важный день в жизни всего армянства. Национальное Собрание Армении должно избрать премьер-министра – не просто руководителя исполнительной власти, но и де-факто верховного главнокомандующего, главного переговорщика в вопросе карабахского урегулирования, Но до этого коснусь внутриполитической ситуации: да, у нас в стране сегодня новая ситуация и новые реалии, не отрицаю. В то же время считаю нужным отметить, что в течение этих дней власти продемонстрировали исключительную терпимость, сдержанность, не разделяя общество на своих и чужих. Независимо от того, вы это принимаете или нет, коллеги, это так. История все и всех расставит по своим местам”, - заявил Шармазанов.
Он отметил, что они не пошли по пути отрицания, проявлила и проявили готовность к диалогу, но ни в коем случае ни к ультиматуму.
“В Армении у демократических ценностей не должно быть альтернативы. Демократия – конкуренция, которая открыта для участия. Все мы обязаны уважать плюрализм мнений, инакомыслие. И для меня неприемлемо посредством какого-либо давления пытаться повлиять на выражение мнения какого-либо депутата. Прессинг непозволителен. Все мы здесь избранники общества, каждый по совести проголосуем „за” или „против”.
По части премьера. Сегодня мы избираем не всенародного трибуна или хорошего оратора, а главу исполнительной власти, который, прежде всего, должен отличаться предсказуемостью политических шагов, четкой политической идеологией”, - отметил Эдуард Шармазанов.
При этом Шармазанов посетовал на отсуствие ответа на вопрос, какие деятели займут ключевые посты в кабмине.
“Всего несколько месяцев назад вы и фракция „Елк” требовали от властей Армении выйти из ЕАЭС, сегодня же говорите, что изменились реалии. Извините, когда мы тоже говорили об изменении реалий, вы нас обвиняли во лжи. Считаю, по меньшей мере, несправедливо”, – заявил Шармазанов.
"По карабахской проблеме вы не представили какой-либо концепции. Как вы будете вести переговоры, какой будет цена ваших компромиссов, пойдете ли вы на взаимные уступки или нет, какой будет судьба 7 освобожденных районов? Заявляете, что увеличите военный бюджет. Это очень хорошо, но как? Я не получил ответа на данный вопрос», – добавил вице-спикер.
По его словам, у политического деятеля должна быть четкая идеология.
“Так принято в цивилизованном мире – от Вашингтона до Парижа, от Брюсселя до Москвы.Я надеялся услышать концептуальное выступление кандидата в премьеры, а стал свидетелем непрограммного выступления, приятного слуху общества. Г-н Пашинян, как вчера, так и сегодня вы меня не убедили. Я не вижу вас в роли верховного главнокомандующего”, – резюмировал Эдуард Шармазанов.