Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունները ձևական բնույթ են կրում. Նիկոլ Փաշինյան 05/01/2018 13:36 | Քաղաքական
Ղարաբաղյան հակամարտության մեկնարկի պահից ազգային ամենամեծ մտավախությունը եղել է մեզ որևէ լուծում պարտադրելու ուրվականը։ Այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ նա նշեց. «Այս պրոցեսների արդյունքում եւս մեկ քայլ ենք արել նման լուծումը բացառելու համար։ Նման զարգացումների տուրք չտալու, թույլ չտալու ամենակարեւոր խնդիրը ազգային միասնությունն է, ազգային զարթոնքն է։
Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորմանը, ապա ի վերջո բոլորս պետք է հստակ արձանագրենք, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ի դեմս Իլհամ Ալիեւի, որեւէ պատեհ առիթ բաց չի թողնում սպառնալ ԼՂՀ-ին, ՀՀ-ին եւ նույնիսկ խոսում է Հայաստանի մայրաքաղաքը գրավելու մտադրության մասին, ապա պետք է հասկանանք, որ այս իրավիճակում բանակցությունները ձեւական բնույթ են կրում։ Դրանք բանակցություններ են բանակցությունների համար եւ ոչ թե կարգավորման համար։ Քանի դեռ չկա կարգավորման մթնոլորտ, կարգավորում տեղի ունենալ չի կարող, սա աքսիոմա է»։
Նրա խոսքերով՝ բանակցություններն իրական իմաստ կստանան միայն այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը շատ հստակ ուղերձ հղի միջազգային հանրությանը, որ պարտավորվում է հարգել եւ ճանաչել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ պատրաստ է խնդրի կարգավորմանը այդ նորմերի շրջանակներում։
«Ակնկալում եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հրատապ կերպով օգտագործեն իրենց ազդեցությունը եւ հեղինակությունը Ադրբեջանին հետ պահելու ռազմաշունչ հռետորաբանությունը կիառելուց։ Դա հենց Մինսկի խմբի առաջադրած պայմանն է, որ ոչ միայն ուժի գործադրումը, այլ նաեւ ուժի գործադրման նման սպառնալիքը պետք է բացառել կարգավորման գործընթացում։
Քանի դեռ ուժի կիրառման սպառնալիքը բացառված չէ որպես ժողովուրդ ազգ եւ պետության պետք է կատարենք համապատասխան հետեւություններ եւ համախմբենք մեր ամբողջ ներուժը մեր հայրենիքը ագրեսիայից պաշտպանելու համար»,- հայտարարել է Ն.Փաշինյանը։

Кандидат в премьеры Армении:переговоры по карабахскому урегулированию носят формальный характер 05/01/2018 13:55 | Карабахский конфликт
Переговоры по урегулированию карабахского конфликта проводятся только ради самих переговоров и носят формальный характер. Об этом заявил кандидат на пост премьер-министра Армении Никол Пашинян на специальном заседании Национального собрания Армении.
"Пока нет атмосферы урегулирования, урегулирование невозможно. Реальный смысл переговоры обретут только в том случае, если Азербайджан возьмет на себя обязательство уважать нормы международного права и будет готов к разрешению вопроса в соответствии с ними. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны воздействовать на Азербайджан не только с целью пресечения применения силы, но и угрозы ее применения", - указал Никол Пашинян.
Он назвал невозможным разговоры о взаимных уступках в условиях, когда Азербайджан пытается уничтожить армянскую государственность.
“Переговоры о взаимных уступках можно будет начать только тогда, как Азербайджан признает право народа Карабаха на самоопределение”, - заявил он.
Он подчеркнул, что в условиях, когда власти Азербайджана в лице Ильхама Алиева не упускают ни одного повода, чтобы угрожать Армении и Арцаху и даже заявляют о планах захватить нашу столицу, переговорный процесс носит формальный характер.
По его словам, для защиты Родины от агрессии армянскому народу необходимо сосредоточить свой потенциал и мобилизовать все силы.