ԱԱԾ-ն բացահայտել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք 05/01/2018 13:30 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և մաքսանենգության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում բացահայտել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Մասնավորապես, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ԻԻՀ քաղաքացիներ, ամուսիններ Ա.Ա-ն և Շ.Շ-ն, մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով Իրանից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ՀՀ ներմուծելու և ապօրինի իրացնելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով ԻԻՀ քաղաքացի, Հայաստանում բնակվող Ս.Բ.-ի հետ, Իրանում ապօրինի ձեռք են բերել առանձնապես խոշոր չափերով ափիոն, մետամֆետամին և հերոին տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք թաքցրել են հագուստի ու մարմնի մեջ և 2018 թվականի ապրիլի 29-ին Թեհրան-Երևան չվերթով տեղափոխել Հայաստան։ Այնուհետև, մաքսանենգություն կատարած անձինք դուրս գալով «Զվարթնոց» օդանավակայանից, թմրամիջոցները փոխանցելու նպատակով փորձել են մեկնել պատվիրատուի հետ հանդիպման, սակայն բերման են ենթարկվել ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգությունը) և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը` իրացնելու նպատակով) հատկանիշներով:

Служба нацбезопасности Армении предотвратила попытку контрабанды крупной партии наркотиков из Ирана 05/01/2018   14:06  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении пресекла попытку контрабанды партии наркотиков в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору.
Как сообщает пресс-центр СНБ,  в результате предпринятых оперативно-розыскных и следственных действий было установлено, что граждане Ирана супруги А.А. и Ш.Ш. по предварительному сговору с проживающим в Армении гражданином Ирана С.Б. относительно ввоза  в Армению и незаконном сбыте наркотиков, незаконно приобрели в Иране опий, метамфетамин и героин в особо крупных размерах и, спрятав их в одежде и на теле, 29-го апреля 2018 года провезли их в Ереван рейсом из Тегерана.
Затем контрабандисты, выйдя из аэропорта "Звартноц", попытались направиться на встречу с заказчиком с целью передачи наркотиков, однако были задержаны сотрудниками СНБ.
По данному факту следственным управлением СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 4 статьи 267.1 (“Контрабанда наркотиков в особо крупных размерах”) и пункта 2 части 2 статьи 266 (“Незаконный оборот наркотиков в особо крупных размерах с целью реализации”) УК Армении. Вышеупомянутые трое лиц задержаны. Проводится предварительное следствие.