Լավ պատգամավորին կորցնելով՝ կարող ենք արագ ստանալ ոչինչ կամ շատ վատ վարչապետ. Արման Սաղաթելյանը՝ Փաշինյանի մասին 05/01/2018 18:41 | Քաղաքական
Անթույլատրելի է հանրային ճանաչում ունեցող մեկ անձով գնալ չգտեմ ուր, չգիտեմ ոնց, բայց ասել, թե գիտենք ինչի համար ենք գնում: ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը:
Յուրաքանչյուր կառավարման համակարգ ունի իր տրամաբանությունը, գործունեության մեխանիզմը, փիլիսոփայությունը: Դրանց հակառակ արված ցանկացած քայլ բերում է ծանր հետևանքների: Հարկադրանքը, դրա ցանկացած դրսևորումը կամ սպառնալիքը հակահամակարգային են և կործանարար:
Պառլամենտական կառավարման ձևի պայմաններում կառավարություն ձևավորվում է պառլամենտական մեծամասնության կողմից և ձևավորում է այն ուժը, որը ունի այդ մեծամասնությունը: Պառլամենտը արձակվում է, եթե այն ի զորու չի լինում ձևավորել կառավարություն:
Ի հեճուկս բոլոր չկամեցողների՝ իշխող մեծամասնությունը առավել քան միասնական է:
Կառավարության գործունեության համար պատասխանատվություն է կրում այն քաղաքական ուժը, որը կազմավորել է պառլամենտական մեծամասնություն: Քաղաքական պատասխանատվություն կրողը շարժումն է ձևակերպումը՝ կեղծ կատեգորիա է:
Արման Սաղաթելյանը խնդրեց չաղավաղել իր խոսքերը՝ կեղծ է այն՝ որպես քաղաքական պատասխանատվության սուբյեկտ դիտարկելը:
Քաղաքական ուժերը կողմ են քվեարկում մեկ այլ քաղաքական ուժի թեկնածուին, եթե նրա հետ կազմավորել են կոալիցիա և նրան հավասար ստանձնել քաղաքական պատասխանատվություն, ցանկացած այլ դրսևորում՝ պատասխանատվությունից խուսափել է, կեղծ մեծամասնության աջակցելու իմիտացիա ստեղծել է:
Պառլամենտում ներկայացված երկրորդ ամենափոքր կոալիցիոն քաղաքական ուժի ղեկավարի առաջադրած թեկնածուին երկու քաղաքական ուժեր պատրաստվում են կողմ քվեարկել վերջինս հետ չունենալով որևէ կոալիցիոն հուշագիր:
Քաղաքականության մեջ հաջողության գրավականը քաղաքական ծրագիրն է և քաղաքական թիմը: Անթույլատրելի է հանրային ճանաչում ունեցող մեկ անձով գնալ չգտեմ ուր, չգիտեմ ոնց, բայց ասել, թե գիտենք ինչի համար ենք գնում:
«Որպես ՀՀ զինված ուժերի հրամանատարական կազմի պահեստազորի սպա՝ ես և իմ զինակից ընկերները կարծում ենք, որ գերագույն հրամանատարի գործառույթ ենթադրող պաշտոնին հավակնելը ենթադրում է ավելին, քան 4 եվրո 9 ցենտ արժողությամբ զինվորական, իսկ ավելի ճիշտ կլինի ասել որսորդական շապիկը և ռազմագիտություն առարկայի շրջանակում ստացած զինվորական գիտելիքները:
Դուք Ձեզ պատկերացնո՞ւմ եք պատերազմական դրության մեջ շրջապատված մի քանի տասնյակ գեներալներով ու ձեր դպրոցական ռազմագիտության գիտելիքներով: Անկեղծ ասած՝ ես՝ ոչ»:
Սաղաթելյանը անկեղծորեն նշել է, որ Փաշինյանը շատ լավ պառլամենտական է, դասական պառլամենտական է, և ինքը կարծում է, որ շատ արագ կարող ենք կորցնել լավ պատգամավորին և արագ ստանանք ոչինչ կամ շատ վատ վարչապետ:
Նա նաև նշեց. «Չեմ ցանկանում հավատալ շրջանառվող այն կարծիքներին, որ անգամ Նիկոլն ու իր ընկերները չեն գիտակցում, որ այս ամենը դրսից ուղղորդվող մի վատ սցենարի սկիզբ է միայն, որի ավարտը Արցախի հարցի ոչ հայանպաստ լուծումն է»:
Հանրապետական պատգամավորը նաև անդրադարձավ 2001 թվականին «Հայկական ժամանակ» թերթի համարում լույս տեսած, Նիկոլ Փաշինյան անունով ստորագրված հոդվածին:
Նշենք, որ մինչ այս ելույթը Սաղաթելյանը հարց ու պատասխանի ժամանակ հնչեցրել էր այս հոդվածի վերաբերյալ իր հարցը, որը Փաշինյանը կեղծիք և դեզինֆորմացիա անվանեց:
«Իմ վերջին ցիտատը, բառացի մեջբերեմ` ըստ բնօրինակի, «և ուրեմն, ինձ զարմացնում է, որ մեր երկրում դեռ կան մարդիկ, ովքեր իլյուզիաներ ունեն գրավյալ, եթե կուզեք ազատագրված, եթե կուզեք օկուպացված տարածքների վերաբերյալ», մեկ նախադասություն հետո` «Ես չեմ ընդունում այդ տեսակետը, թե լավ դիվանագիտությունը կարող է այնպես անել, որ այդ տարածքները չվերադարձվեն Ադրբեջանին»:
Այս հոդվածը թերթում հրապարակվելուց հետո հրապարակվել է armtimes.com կայքում, սակայն բողոքի ալիք բարձրացնելուց հետո հեռացվել է ձեզ իսկ պատկանող՝ «Հայկական ժամանակ» կայքից:
«Անշուշտ Դուք միշտ կարող եք փոխել Ձեր դիրքորոշումը` ելնելով քաղաքական իրողություններից, բայց համոզված եմ, որ այս ամբիոնից ակնհայտ սուտը քաղաքական գործչին հարիր պահվածք չէ»,- իր խոսքը եզրափակեց Արման Սաղաթելյանը:

Сагателян-Пашиняну: мы можем потерять хорошего депутата и так же быстро получить ничего или плохого премьера 05/01/2018   19:03  |  Политика
Депутат Национального Собрания РА от фракции Республиканской партии Армении (РПА) Арман Сагателян сегодня в ходе специального заседания НС по вопросу избрания премьер-министра республики обратился с вопросом к единственному кандидату на этот пост – руководителю оппозиционной фракции «Елк» Николу Пашиняну.
В частности, Арман Сагателян спросил Пашиняна: «Как вы видите компромисс и что вы под этим подразумеваете, если вы намерены представлять страну в переговорном процессе по карабахскому урегулированию?»
«Говорить о взаимных уступках в условиях, когда Азербайджан грозится уничтожить армянскую государственность, невозможно. Переговоры о взаимных уступках можно будет вести лишь тогда, когда  Азербайджан признает право народа Нагорного Карабаха на самоопределение», – сказал Пашинян.
После перерыва А. Сагателян продемонстрировал газету «Айкакан жаманак» от 2001г., где была представлена статья со скандальной цитатой Никола Пашиняна об арцахских территориях, от которой тот сегодня открестился как от дезинформации.
Кроме того, А. Сагателян отметил: «Эта трибуна привыкла к категоричной риторике, не чужда, кажется, к парламентскому слову. Я уверен, что от сегодняшних обсуждений, голосования и риторики и поведения политических сил зависят наш завтрашний день и наша безопасность. Или хотя бы представление, по какому пути двигаться к завтрашнему дню. Посему именно этим обусловлен мой несколько категоричный тон».
«Таким образом, истина номер 1: у каждой системы управления есть своя логика, механизмы деятельности, философия. Любой шаг против них приводит к тяжелым последствиям. Принуждение, любое его проявление либо угроза являются антисистемными и разрушительными.
Истина номер 2: в условиях парламентской модели государственного управления правительство формируется парламентским большинством, его формирует сила, обладающая этим большинством.
Парламент распускается, если он не в силах сформировать правительство. Вопреки всем недоброжелателям, парламентское большинство является более чем  консолидированным.
Истина номер 3: за деятельность правительства ответственность несет политическая сила, сформировавшая парламентское большинство. Формулировка “политическую ответственность несет движение” – фиктивная категория. Движение не является фиктивным, прошу не искажать мои слова. Фиктивным является рассмотрение его в качестве субъекта политической ответственности.
Истина номер 4: Политические силы голосуют в пользу кандидата от другой политической силы, если с ней сформировали политическую коалицию и наравне с ней взяли на себя политическую ответственность. Любое иное проявление – избегание ответственности, создание имитации фиктивного большинства. В пользу кандидата от фракции “Елк” готовы проголосовать 2 политические силы, не имея с последней никакого коалиционного меморандума.
Истина номер 5: в политике залогом успеха являются политическая программа и политическая команда. Непозволительно с одним человеком, имеющим общественную известность, идти, не знаю куда и не знаю как, но говорить, что знаем, для чего идем.
Истина номер 6: я как офицер резерва командного состава ВС РА и мои товарищи-сослуживцы  считаем, что претендовать на должность, предполагающую функцию верховного главнокомандующего, предполагает больше, чем военная, а вернее сказать, охотничья  майка стоимостью 4 евро 99 центов и военные знания, полученные в рамках школьной дисциплины НВП. Вы себя представляете во время военного положения, окруженным несколькими десятками генералов с вашими школьными знаниями по начальной военной подготовке. Честно говоря, я – нет.
Вывод: Г-н Пашинян, я искренне считаю, что вы очень хороший парламентарий, классический парламентарий, и я считаю, что мы очень быстро, перед нашими глазами, можем потерять хорошего депутата и так же быстро получить ничего или плохого премьера, который невольно навлечет угрозы на нашу страну. Осознаете ли вы это сегодня?  Мне кажется, что нет», – сказал А. Сагателян.