Իշխանությունը պետք է հրաժարվի դատական համակարգը իր քաղաքական, կլանային, այլ շահերին ծառայեցնելուց. Նիկոլ Փաշինյան 05/01/2018 15:39 | Քաղաքական
Դատական համակարգը փոխելու մի տարբերակ կա՝ իշխանությունը պետք է հրաժարվի դատական համակարգը իր քաղաքական, կլանային, որևէ այլ շահերին ծառայեցնելուց: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռուստամ Մախմուդյանի՝ որո՞նք են լինելու այն օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք բերելու են դատական իշխանության անկախության ու անաչառության բարձրացմանը, հարցին:
«Վերջին քսան տարվա ընթացքում դատական համակարգում օրենսդրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվել, շենքեր են կառուցվել, ռեմոնտ արվել, տեխնիկա է ձեռք բերվել, նույնիսկ շորեր ու քղամիդներ դատավորների համար, բայց դատական համակարգի էությունը չի փոխվել: Դատական համակարգը ինչպես եղել, այդպես էլ շարունակում է մնալ ստահոդ»,- հավելեց Ն.Փաշինյանը:
Պատգամավորը հարց ուղղեց նաև ՄԻԵԴ նախադեպային երկու որոշումների վերաբերյալ, որոնցում ճանապարհները փակելու և հասարակական կարգը խախտելու համար անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու դատավճիռները համարվել են իրավաչափ: Եթե Գլխավոր դատախազը՝ ունենալով որոշակի սահմանադրական ինքնուրույնություն, քրեական հետապնդում իրականացնի ճանապարհները փակելու և հասարակական կարգը խախտելու համար, որպես վարչապետ որո՞նք են լինելու Ձեր գործողությունները նշված անձանց հետագա ճակատագիրը որոշելու հարցում, Ռ. Մախմուդյանի հարցին Նիկոլ Փաշինյանն որևէ կերպ չարձագանքեց:

Пашинян: власть не должна ставить судебную систему на службу своим политическим и клановым интересам 05/01/2018   16:07  |  Политика
Оппозиционный кандидат на пост премьер-министра Армении Никол Пашинян на специальном заседании Национального собрания РА назвал единственной способ изменения судебной системы. По его словам, власть должна отказаться от попыток ставить судебную систему на службу своим политическим и клановым интересам.
“За последние 20 лет были произведены законодательные изменения, потрачены миллионы долларов, построены здания, отремонтированы помещения, приобретена техника, даже одежда для судей, однако суть судебной системы не претерпела изменений. Она как была, так и осталась фиктивной”, - заявил Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции РПА Рустама Махмудяна относительно законодательных изменений, которые приведут к независимости и повышения беспристрастности судебной ветви власти.
Депутаты также задали ему вопрос по поводу двух прецедентных решениях Европейского суда по правам человека, согласно которым  привлечение к уголовной ответственности за перекрытие дорог и  нарушение общественного порядка было признано правомерным.
При этом Пашинян никак не отреагировал на вопрос депутата от фракции РПА Рустама Махмудяна о том,  какими будут его действия в качестве премьер-министра, если генеральный прокурор, обладая некоторой конституционной независимостью, начнет уголовное преследование за перекрытие дорог и  нарушение общественного порядка.