ԵՄ պատվիրակությունն ու անդամ երկրները կարևորել են ՀՀ-ում երկխոսությունը Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ձևավորման շուրջ 04/30/2018 10:15 | Քաղաքական
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները հայտարարությունը են տարածել երկրում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Եվրոպական միությունը վերստին հաստատում է աջակցությունը Հայաստանում` բարեկեցիկ եւ ժողովրդավարական հասարակության զարգացմանն ուղղված ջանքերին:
Այս համատեքստում ծայրահեղ կարեւոր է բոլոր կողմերի ներգրավմամբ համապարփակ երկխոսությունը` Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ժողովրդավարական ձևավորման շուրջ, որը բխում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիների շահերից։ Եվրոպական միությունը շարունակում է աջակցել այդ հարցում նախագահ Արմեն Սարգսյանի ջանքերին:
Շարունակում է կարեւոր մնալ այն, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները եւ հավաքների եւ ազատ արտահայտման իրենց իրավունքն իրացնողները ցուցաբերեն զսպվածություն եւ պատասխանատվություն»:

Делегация Евросоюза в Армении: диалог вокруг создания нового правительства исходит из общих интересов 04/30/2018 10:42 | Политика
Делегация Европейского союза в Армении и посольства государств-членов ЕС выступили с заявлением относительно политической ситуации в стране.
Как отмечается в заявлении, Евросоюз вновь подтверждает свою поддержку усилиям, направленным на развитие благоустроенного и демократического общества в Армении.
“В этом контексте чрезвычайно важна вовлеченность всех сторон во всеобъемлющий диалог по поводу создания нового правительства на основе Конституции. Это исходит из интересов всех граждан Армении. Европейский союз продолжает оказывать содействие усилиям, прилагаемым в этом направлении президентом Армении Арменом Саркисяном”, - указывается в заявлении.
Также подчеркивается важность того, чтобы все вовлеченные стороны, в том числе правоохранительные органы и граждане, реализующие свое право на свободное волеизъявление и собрания, проявляли сдержанность и ответственность.