Նալբանդյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ. քննարկվել է ՀՀ-ում ներքաղաքական իրավիճակը 04/30/2018 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 30-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ուես Միթչելի միջև, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներին։
ԱԳՆ ղեկավարն ու պետքարտուղարի տեղակալը համակարծիք են եղել, որ ստեղծված իրավիճակի լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը պետք է ընթանան ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուես Միթչելը մտքեր փոխանակել են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի շուրջ։
Զրուցակիցները վերահաստատել են իրավիճակի լարման բացառման անհրաժեշտությունը և այս առումով կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության առավել խորացման ուղղությամբ համատեղ քայլերին:

Налбандян обсудил с помощником госсекретаря США усилия по разрешению внутриполитической ситуации в Армении 04/30/2018   17:38  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня провел по телефону переговоры с помощником госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Уэссом Митчеллом, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства.
Беседа состоялась по инициативе американской стороны.
Собеседники обсудили внутриполитические развития в республике. Стороны сошлись во мнении относительно того, что усилия по разрешению создавшейся ситуации должны прилагаться в рамках Конституции РА.
Эдвард Налбандян и Уэсс Митчелл обменялись также мнениями вокруг ситуации в зоне карабахского конфликта.
Стороны подтвердили необходимость исключения эскалации и в данном контексте отметили важность последнего заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В ходе телефонной беседы были затронуты и совместные шаги в направлении дальнейшего углубления армяно-американского дружественного партнерства.