Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ 04/28/2018 13:24 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Անցնող շաբաթվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ի ժամը 14:25-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր:
Ստեղծված օպերատիվ իրադրությունը տեղում գնահատելու նպատակով ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ապրիլի 22-ին այցելել է բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր, ծանոթացել առաջնագծում տիրող իրավիճակին, ստուգել զորքերի մարտական պատրաստականության աստիճանը` տալով հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտ մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ:
Բանակի հրամանատարի համոզմամբ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը լրիվությամբ գտնվում է պաշտպանության բանակի վերահսկողության ներքո և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հակառակորդի հավանական սադրանքները կանխելու համար:
Առաջնագծում ստեղծված լարված իրադրությանն ապրիլի 23-ին անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և ծանր հրետանին հետ պահել առաջնագծից:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 400 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 4000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հակառակորդի սադրիչ գործողությունները կանխելու համար դիմում են անհրաժեշտ քայլերի և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Минобороны Арцаха рассказало об оперативной обстановке на передовой за прошедшую неделю 04/28/2018   14:01  |  Карабахский конфликт
Заметный рост напряженности был зафиксирован на минувшей неделе на арцахо-азербайджанской линии соприкосновения. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики).
"На различных участках линии соприкосновения, в частности на восточном и северо-восточном направлениях, были заметны активные передвижения и скопления живой силы и военной техники противника. С целью оценки создавшейся оперативной обстановки министр обороны Арцаха, командующий Армией обороны генерал-лейтенант Левон Мнацаканян 22-го апреля посетил боевые позиции, расположенные на восточном направлении, ознакомился со сложившейся обстановкой, проверил степень боевой подготовки войск, дал ряд указаний и поручений", - говорится в сообщении.
По убеждению командующего Армией, оперативно-тактическая ситуация полностью находится под контролем Армии обороны Арцаха, предпринимаются все необходимые меры для пресечения возможных провокаций противника
Относительно сложившейся на передовой напряженной обстановки 23-го апреля  с заявлением выступили и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, призвав стороны принять немедленные меры по ослаблению уровня напряженности, а также строго соблюдать режим прекращения огня и отвести  тяжелое вооружение подальше от передовой.
В целом в период с 22-го по 28-е апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня более 400  раз.
За указанный период противник произвел в сторону армянских позиций более 4000 выстрелов.
“Подразделения Армии обороны Арцаха для пресечения провокационных действий противника прибегает к необходимым шагам, продолжая уверенно нести боевое дежурство”, - отмечается в сообщении.