Պետական եկամուտների կոմիտեն կրկնակի պակասեցրել է հսկողական աշխատանքները. ՊԵԿ 04/28/2018 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Լրատվական որոշ կայքերում և սոցիալական ցանցերում ապատեղեկատվություն է տարածվում այն մասին, որ հարկային մարմինն ինտենսիվ վարչարարություն է իրականացնում, մինչդեռ պատկերը բոլորովին հակառակն է: Այս մասին պարզաբանմամբ է հանդես եկել ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ապրիլի վերջին օրերին հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձություններով պայմանավորված՝ Պետական եկամուտների կոմիտեն շուրջ 2 անգամ կրճատել է հսկողական աշխատանքները:
Եթե 2018թ. ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 15-ն իրականացվել է 582 ընթացիկ հսկողական աշխատանք, ապա ապրիլի 16-27-ը՝ միայն 280: Ինքնըստինքյան հասկանալի է, որ «հարկային տեռորի» մասին խոսք լինել չի կարող: Հիշեցնենք նաև, որ ՊԵԿ-ն օրենքով նախատեսված իր գործառույթների շրջանակում վարչարարություն է իրականացնում ռիսկային հարկ վճարող համարվող տնտեսվարողների նկատմամբ:
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ ավելորդ խուճապ առաջացնելու և ընթերցողներին մոլորեցնելու միտում ունեցող գործունեությունից:

Комитет госдоходов Армении: речи о "налоговом терроре" и быть не может 04/28/2018 13:41 | Лента новостей
На некоторых новостных сайтах и социальных сетях распространяется дезинформация относительно того, что главный налоговый орган Армении – Комитет государственных доходов – осуществляет интенсивное администрирование, между тем ситуация на самом деле диаметрально противоположная. Об этом заявляет пресс-служба Комитета государственных доходов (КГД) РА.
"В последние дни апреля текущего года в связи с событиями в Армении, КГД почти вдвое сократил работу по контролю. Если в период с 1-го по 15-е апреля 2018 года было проведено 582 текущих контрольных мероприятия, то с 16-27 апреля – лишь 280. Очевидно, что речи о «налоговом терроре» быть не может", - подчеркивается в заявлении КГД.
В ведомстве также напомнили, что КГД в рамках предусмотренных законом функций проводит администрирование в отношении хозяйствующих субъектов, считающих рисковыми налогоплательщиками.
"КГД настоятельно призывает воздержаться от попыток сеять ненужную панику и вводить в заблуждение читателей", – говорится в сообщении КГД.