«Ազատության» լրագրողի գործունեությանը խոչընդոտելու գործով կասկածյալ է ներգրավվել 04/27/2018   15:46  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ ապահովելու բողոքի ակցիաները լուսաբանելու ժամանակ լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքերի բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությունը։ 1 անձ ներգրավվել է որպես կասկածյալ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից.
- Ապրիլի 21-ին փաստաբանը հաղորդում է ներկայացրել առ այն, որ  ապրիլի 21-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում, Արտաշատ քաղաքի ճանապարհին բողոքի ակցիան նկարահանելու և լուսաբանելու ժամանակ քաղաքացիական հագուստով անձը բռնություն է գործադրել մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Արուս Հակոբյանի նկատմամբ՝ խոչընդոտելով նրա մասնագիտական գործունեությանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ լրագրող Արուս Հակոբյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։
Լրագրողը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել։ Որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելու մասին, սակայն վերջինս հրաժարվել է ենթարկվել փորձաքննության։
Հարցաքննության ընթացքում տուժողը ցուցմունք է տվել դեպքի շուրջ, ինչպես նաև հայտնել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ իրեն հայտնի տեղեկությունները։ Վերջինս ևս հարցաքննվել է, կատարվել առերես հարցաքննություն։ Լրագրողի մատնանշած անձը ներգրավվել է որպես կասկածյալ, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ տուժողի և կասկածյալի ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։ Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը միջոցներ ձեռնարկել՝ ականատես վկաներ հայտնաբերելու, դեպքի ժամանակ նշված տարածքում ծառայություն իրականացրած ոստիկանների ինքնությունը պարզելու և հարցաքննության ներկայացնելու վերաբերյալ:
- Ապրիլի 19-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության լրագրող Տիրայր Մուրադյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ, որով նախաքննությունն իրականացվում է  ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Ըստ քրեական գործի տվյալների՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության լրագրող Տիրայր Մուրադյանն ապրիլի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, որպես լրագրող իր աշխատանքն է կատարել Երևան քաղաքի Արամի փողոցում տեղակայված ՀՀ կառավարության 3-րդ վարչական շենքի դիմաց։ Լուսանկարներ կատարելիս քաղաքացիական հագուստով երկու անձ հարձակվել են լրագրողի վրա և բռնություն գործադրել։ Լրագրողը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն և ստացել անհրաժեշտ բուժօգնություն։
Լրագրող Տ.Մուրադյանը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել։ Նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Հարցաքննության ժամանակ տուժողը ներկայացրել է քաղաքացիական հագուստով երկու անձի լուսանկար, ովքեր բռնություն են գործադրել իր նկատմամբ։ Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը միջոցներ ձեռնարկել՝ Տիրայր Մուրադյանի կողմից ներկայացված լուսանկարներում պատկերված անձանց ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ՝ կից տրամադրելով լուսանկարները։ Բացի այդ, հանձնարարվել է պարզել նաև դեպքի վայրում տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը, դրանց պատկանելության վերաբերյալ տվյալները, հիշյալ տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների ինքնությունները։
12:09 27/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունն ընթացք է տվել հավաքների լուսաբանման ընթացքում լրագրողների գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքերի մասին ահազանգերին
16:34 25/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎարույթ է ընդունվել Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը

В деле о нападении на журналиста радиостанции “Свобода” появился подозреваемый 04/27/2018 17:36 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому в производстве Следственного комитета РА, предпринимаются активные следственные и иные процессуальные действия для обеспечения всестороннего и объективного расследования случаев воспрепятствования профессиональной деятельности журналистов в ходе освещения акций протеста. Один человек привлечен в качестве подозреваемого. Об этом сообщается на сайте СК РА.
-21-го апреля адвокат подал заявление о том, что в тот же день, около 15:00, в ходе видеосъемки и освещения акции на трассе, ведущей в город Аштарак, человек в гражданской одежде применил насилие в отношении журналиста радиостанции “Свобода” Арус Акопян, осуществлявшей свою профессиональную деятельность, препятствуя ее работе.
Следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164 Уголовного кодекса РА по факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста Арус Акопян.
Журналист признана потерпевшей и допрошена. Принято решение о назначении в отношении нее судебно-медицинской экспертизы, однако она отказалась пройти экспертизу.
В ходе допроса потерпевшая дала показания относительно случившегося, а также сообщила ей известные сведения о личности предполагаемого преступника. Последний также был допрошен, была проведена очная ставка. Указанное журналистом лицо привлечено в качестве подозреваемого, и в отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на проверку обстоятельств, указанных в показаниях потерпевшей и подозреваемого. Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры, направленные на обнаружение очевидцев, установление личностей полицейских, несших службу на указанной территории в ходе инцидента и обеспечение их явки на допрос. Предварительное следствие продолжается.
-19-го апреля было возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста общественной организации “Союз информированных граждан” Тирайра Мурадяна, предварительное следствие по которому ведет Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА. Согласно данным уголовного дела, журналист общественной организации "Союз информированных граждан" Тирайр Мурадян подал заявление о том, что 19-го апреля около 08:30 выполнял свою работу перед третьим административным зданием правительства РА на улице Арами. Когда он проводил фотосъемку, на него напали два человека в гражданской одежде и применили в отношении него насилие. Журналист с телесными повреждениями был доставлен в медицинский центр "Сурб Григор Лусаворич", где ему была оказана необходимая медпомощь.
Журналист Т. Мурадян признан потерпевшим и допрошен. В отношении него назначена судебно-медицинская экспертиза.
В ходе допроса потерпевший представил фотографии, на которых запечатлены двое лиц в гражданской одежде, применивших в отношении него насилие. Соответствующему подразделению Полиции поручено предпринять меры, направленные на установление личностей лиц, запечатленных на представленных Тирайром Мурадяном фотоснимках и обеспечение их явки к органу, осуществляющему производство.
Кроме того, поручено выяснить также наличие на месте инцидента камер видеонаблюдения, данные об их принадлежности, личности сотрудников Полиции, осуществлявших службу на указанной территории. Предварительное следствие продолжается.