Գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալի թեկնածությունը ներկայացվել է ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար 04/26/2018   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 213-րդ հոդվածի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահը Սահմանադրական դատարանի թափուր տեղի համար առաջադրել է Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ հայտարարում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 2-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում:

Президент Армении предложил кандидатуру экс-заместителя генпрокурора на пост судьи КС 04/26/2018   13:56  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении распространило заявление по поводу выдвижения и проведения выборов судьи Конституционного суда РА.
“Согласно ч.1 с.166, ст.213 и ч.3 ст.141 конституционного закона РА “Регламент НС”, Президент Республики предложил на вакантное место судьи Конституционного Суда  кандидатуру Эмиля Бабаяна. Согласно ч.5 ст.141 конституционного закона РА “Регламент НС”,   заявляю, что вопрос избрания судьи КС будет обсуждаться на первом заседании созываемых 2 мая очередных заседаний НС”, - говорится в заявлении, опубликованном на сайте парламента.