Պարզվում է լրագրող Տիրայր Մուրադյանին բռնության ենթարկած անձանց ինքնությունը 04/26/2018   11:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Քննչական մարմնի հանձնարարությամբ ոստիկանությունը պարզում է լրագրող Տիրայր Մուրադյանի նկատմամբ բռնություն գործադրած երկու անձանց ինքնությունը: Նրանց ինքնությունը պարզվում է լրագրողի կողմից ներկայացված լուսանկարներով:
«Ապրիլի 20-ին, քննիչը գրավոր հանձնարարություն է տվել ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությանը՝ պարզել Տիրայր Մուրադյանի կողմից ներկայացված լուսանկարներում պատկերված անձանց ինքնությունը և ներկայացնել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ կից տրամադրելով լուսանկարները»,- «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Բացի այդ, հանձնարարվել է պարզել նաև դեպքի վայրում տեսանկարահանող սարքերի առկայությունը, դրանց պատկանելիության վերաբերյալ տվյալները, հիշյալ տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների ինքնությունները։
Ըստ քրեական գործի տվյալների՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության լրագրող Տիրայր Մուրադյանը ապրիլի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, որպես լրագրող իր աշխատանքն է կատարել Երևանի Արամի փողոցում տեղակայված ՀՀ կառավարության 3-րդ վարչական շենքի դիմաց։
Լուսանկարներ կատարելիս քաղաքացիական հագուստով երկու անձ հարձակվել են լրագրողի վրա և բռնություն գործադրել։ Լրագրողը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն և ստացել անհրաժեշտ բուժօգնություն։
Ապրիլի 20-ի որոշմամբ, Տիրայր Մուրադյանը ճանաչվել է տուժող:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի՝ Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը, 1-ին մասի հատկանիշներով:

Правоохранители выясняют личности напавших на журналиста в ходе акции протеста в центре Ереване 04/26/2018   11:17  |  Криминальная хроника
Полиция Армении по поручению следственного органа выясняет личности двух лиц, напавших на журналиста Тирайра Мурадяна.  Их личности устанавливаются по представленным журналистом фотографиям. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Кроме того, в ведомстве проинформировали, что было поручено установить наличие камер видеонаблюдения на месте инцидента, данные об их принадлежности, а также выяснить личности полицейских, несших там службу.
По данным уголовного дела журналист общественной организации “Союз информированных граждан” Тирайр Мурадян 19-го апреля, около 08:30, выполнял свою работу в качестве журналиста напротив третьего корпуса административного здания Правительства РА, расположенного на улице Арами в городе Ереване.
Когда он снимал на фотокамеру двое людей в гражданской одежде напали на журналиста и избили его. Журналист с травмами был доставлен в медцентр “Святой Григорий Просветитель”, где ему была оказана необходимая медицинская помощь.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 164("Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста") УК РА, производство предварительного следствия по которому поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.