ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով ձերբակալվել է 26, կալանավորվել՝ 3 անձ 04/22/2018   20:57  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի կենտրոնական և տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում քննվող քրեական գործերով ձերբակալվել է 26 անձ՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակական կարգը խախտելու, ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ իրենց պաշտոնեական պարտականությունները կատարելու հետ կապված բռնություն գործադրելու, գույք ոչնչացնելու կասկածանքով, ևս 3 անձ կալանավորվել է՝ զանգվածային անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունենալու մեղադրանքով։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում ստացված և վարույթ ընդունված քրեական գործերի տվյալներով՝ 2018 թվականի ապրիլի 20-ին, 21-ին մի խումբ անձինք ակնհայտորեն կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը. բազմաթիվ ավտոմեքենաներով, դիտավորությամբ երթևեկության կանոնների ակնհայտ խախտումներով, տևական ժամանակ ավտոմեքենաների համապատասխան սարքավորումներով և ձայնային ազդանշաններ արձակելու համար նախատեսված միջոցներով բարձր ձայներ արձակելով լուրջ անհանգստություն են պատճառել Երևան քաղաքի բազմաթիվ բնակիչների, այդ թվում՝ գիշերային ժամերին խախտել են նրանց անդորրը, չեն ենթարկվել նշված հանցավոր գործողությունները դադարեցնելուն ուղղված ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջներին։  Բացի այդ, բռնություն է գործադրվել ծառայողական պարտականություններն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ։
Խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է 20,  ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու կասկածանքով՝ 5, գույքը դիտավորյալ ոչնչացնելու կասկածանքով՝ 1 անձ։
Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ 2018թ. ապրիլի 17-ին՝ Երևան քաղաքի տարբեր փողոցներով տեղի ունեցած քայլերթից հետո, Հայաստանի Հանրապետության հրապարակում կազմակերպվել է հավաք, որը հետագայում շարունակվել է Երևան քաղաքի «Ֆրանսիայի» հրապարակում: Որոշ մասնակիցներ, վրդովված ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից Երևան քաղաքի «Ֆրանսիայի» հրապարակում չհավաքվելու և երթևեկությունը չխաթարելու օրինական պահանջից, ժամը 23-ի սահմաններում գնացել են Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայի և Թումանյան փողոցի հատման խաչմերուկ, որտեղ սկսել են կատարել զանգվածային անկարգություններ:
Այդ ընթացքում զանգվածային անկարգությունների մասնակիցները, վտանգելով հասարակական անվտանգությունը, խաթարել են երթևեկության բնականոն ընթացքը, ձեռքերով, ոտքերով, տարատեսակ առարկաներով ոչնչացրել և վնասել են նշված տարածքում առկա լուսացույցերը, ճանապարհային երթևեկությունը կարգավորող նշանները, ցուցանակները, նստարանները, գովազդային վահանակները, իրական վտանգ են ստեղծել անցորդների կյանքի ու առողջության համար, քարերով, մետաղյա իրերով հարվածներ են հասցրել հասարակական կարգը և անվտանգությունն ապահովելու նպատակով նշված վայր ժամանած ոստիկանության երեք ծառայողական ավտոմեքենաներին:
Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը։
Եվս երկու քրեական գործ հարուցվել է՝ լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ։
ՀՀ ՔԿ գտնվող քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են ակտիվ անհրաժեշտ քննչական և քրեադատավարական այլ գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
12:34 22/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր ձերբակալություններ՝ Հանրային Ռադիո ներխուժելու գործով
20:27 21/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ
18:19 21/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԵրեք հոգու մեղադրանք է առաջադրվել՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար.նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը (լուսանկարներ)

26 человек задержаны и трое взяты под стражу по уголовным делам, расследуемым СК Армении 04/23/2018   09:16  |  Криминальная хроника
В рамках уголовных дел, расследуемых центральными и территориальными подразделениями Следственного комитета, задержаны 26 человек по подозрению в нарушение общественного порядка, сопровождавшееся явным неуважением к обществу, применении насилия в отношении полицейских в связи с исполнением ими своих служебных обязанностей, уничтожении имущества. Еще трое заключены под стражу по обвинению в непосредственном участии в массовых беспорядках.
По данным полученных и принятых к производству территориальными подразделениями Следственного комитета уголовных дел, 20-го и 21-го апреля 2018 года группа лиц очевидно грубо нарушила общественный порядок, а также умышленно нарушив правила дорожного движения на автомобилях, издавала громкие звуки посредством автомобильных сигналов и специальных средств, тем самым, причинив серьезное беспокойство многочисленным жителям Еревана, нарушив их покой в ночное время и не подчинившись законным требованиям сотрудников Полиции прекратить эти преступные действия. Кроме того, было применено насилие в отношении полицейских, находившихся при исполнении своих служебных обязанностей.
По подозрению в совершении хулиганства были задержаны 20 человек, по подозрению в насилии в отношении полицейских - 5 человек, а по подозрению в умышленном уничтожении имущества - 1 человек.
В рамках уголовного дела, расследуемого по факту массовых беспорядков, произошедших поздно вечером 17-го апреля на пересечении проспекта Маштоца и улицы Туманяна, было установлено, что в этот день после шествия по улицам Еревана на Площади Республики был организован митинг, который впоследствии продолжился на Площади Франции. Некоторые участники, разгневанные законным требованием сотрудников Полиции не собираться на Площади Франции и не блокировать движение транспорта, около 23:00 отправились на перекресток Маштоца-Туманяна, где начали устраивать массовые беспорядки.
В это время участники массовых беспорядков, поставив под угрозу общественную безопасность, нарушили движение транспорта, руками, ногами и различными предметами уничтожили и повредили светофоры, дорожные указатели, вывески, скамейки, рекламные щиты, а также создали реальную угрозу жизни и здоровью пешеходов, камнями и металлическими предметами нанесли удары по трем служебным автомобилям, на которых прибыли полицейские с целью поддержания общественного порядка и обеспечения безопасности.
Трем  лицам предъявлены обвинения в совершении массовых беспорядков, в их отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Еще два уголовных дела возбуждено по фактам воспрепятствования профессиональной деятельности журналистов.
Предварительное следствие по расследуемым СК РА уголовным дела продолжается, предпринимаются активные необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение полного, объективного и всестороннего расследования.