Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ 04/21/2018 20:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Արուս Հակոբյանի նկատմամբ բռնության գործադրմամբ մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Արարատի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է ՀՀ Փաստաբանների պալատի փաստաբան Կարեն Թումանյանի հաղորդումը՝ ուղղված ՀՀ գլխավոր դատախազին առ այն, որ ժամը 15-ի սահմաններում Արտաշատ քաղաքի ճանապարհին բողոքի ակցիան նկարահանելու և լուսաբանելու ժամանակ քաղաքացիական հագուստով անձը բռնություն է գործադրել իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Արուս Հակոբյանի նկատմամբ՝ խոչընդոտելով նրա մասնագիտական գործունեությանը:
Դեպքի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցառումներ՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Քննության առարկա են դարձվել նաև դեպքի վերաբերյալ մամուլի հրապարակումները։

Уголовное дело возбуждено по факту воспрепятствования работе журналиста радиостанции "Свобода" в ходе протестов в Армении 04/21/2018   21:15  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования осуществлению профессиональной деятельности путем применения насилия в отношении журналиста радиостанции "Свобода" Арус Акопян.
В следственное управление по Араратской области от адвоката Палаты адвоактов РА Карена Туманяна поступило сообщение на имя  генпрокурора о том, что около 15:00 в ходе съемок и освещения акции протеста на трассе города Арташата человек в гражданской одежде применил насилие в отношении журналиста радиостанции "Свобода" Арус Акопян, препятствовав тем самым осуществлению ее  профессиональной деятельности.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164 (“Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”) Уголовного кодекса РА.
"Предпринимаются неотложные меры для установления личности предполагаемого преступника и всех обстоятельств инцидента. Предметом расследования стали также сообщения прессы относительно произошедшего", - отмечается в сообщении.