Երկրում ստեղծված է խիստ լարված մթնոլորտ. Բոլոր մասնակիցներին կոչ եմ անում միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ. ՄԻՊ 04/21/2018   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երկրում ստեղծված է լարված մթնոլորտ: Սոցիալական ցանցերի ու մյուս հրապարակումների շուրջօրյա ուսումնասիրությունները վկայում են ատելության խոսքի ու բռնության, այդ թվում՝ զենքի միջոցով հարցեր լուծելու կոչերի ակնհայտ աճի մասին: Սա խիստ անթույլատրելի է, քանի որ ավելի է լարում իրավիճակը:
Շուրջօրյա ուսումնասիրությունները վկայում են լրատվամիջոցների հրապարակումների ներքո արվող գրառումներով ու մեկնաբանություններով իրականացվում է բռնության ու անհանդուրժողականության քարոզչություն: Սրան ավելանում են նաև հաճախակի դարձող բռնության դեպքերը: Հատկապես մտահոգիչ են սոցիալական ցանցերում Ոստիկանության գործողությունները նկարագրող նյութերի ներքո հայտնված մեկնաբանությունները, որոնցով արվում են Ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու, իսկ  առանձին դեպքերում նրանց կյանքից զրկելու կոչեր:
Ստեղծված իրավիճակում անընդունելի են նաև պետության կարևորագույն գործառույթներ իրականացնող պատասխանատու պաշտոնատար անձանց ավտոմեքենաների շրջափակումները:
Զգալիորեն աճել են ահազանգերը, որոնք վերաբերում են երեխաների իրավունքների խախտումներին: Պետք է ապահովել նաև երեխաների խիստ պաշտպանվածությունն ու անվտանգությունը՝ ելնելով նրանց լավագույն շահի սկզբունքից:
Այսպիսի իրավիճակը հղի է մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների սպառնալիքով, ինչպես նաև այդ խախտումները կանխարգելելու խոչընդոտների վտանգով:
Ստեղծված պայմաններում բոլորիս պարտքն է գործադրել բոլոր ջանքերը իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ: Ուստի, կոչ եմ անում գործընթացի բոլոր մասնակիցներին ցուցաբերել հանդուրժողականություն ու պատասխանատու վերաբերմունք, զերծ մնալ մթնոլորտը լարող և բռնության դեպքերի վտանգ ստեղծող գործողություններից:
Ողջունելի են բոլոր այն կոչերն ու հորդորները, որոնք ուղղված են ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծմանը:
12:52 21/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության որոշումը՝ հավաքի դադարեցման մասին
12:22 21/04/2018  |  ՔաղաքականՍերժ Սարգսյանը կոչ է անում Նիկոլ Փաշինյանին անհապաղ նստել քաղաքական երկխոսության և բանակցությունների սեղանի շուրջ

Омбудсмен Армении призывает всех приложить усилия по мирному регулированию сложившейся в стране ситуации 04/21/2018   13:32  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян выступил с призывом к мирному регулированию сложившейся в результате акций протеста в стране ситуации.
“В стране сложилась напряженная обстановка. Круглосуточные исследования публикаций в социальных сетях и других ресурсах свидетельствуют о явном росте призывов к решению вопросов посредством применения насилия, в том числе с помощью оружия. Это крайне неприемлемо, поскольку еще больше обостряет ситуацию. Круглосуточные исследования свидетельствуют, что посредством записей и комментариев  к публикациям СМИ проводится пропаганда насилия и нетерпимости. К этому добавляются и учащающиеся случаи насилия. Особенно тревожны комментарии в социальных сетях к материалам, в которых описываются действия полиции”, – говорится в заявлении омбудсмена.
В сложившейся ситуации также неприемлемо блокирование автомобилей ответственных за важнейшие функции государства должностных лиц.
Он также заявил о росте числа сообщений, связанных с нарушениями прав детей.
“Следует также обеспечить защиту и безопасность детей, указывает омбудсмен Армении, добавляя: такая ситуация чревата угрозой серьезных нарушений прав человека. В сложившихся условиях наш долг – прилагать все усилия для мирного регулирования ситуации”, – отметил омбудсмен Армении.
Он призвал всех участников процесса проявлять терпимость и ответственное отношение, воздерживаться от действий, обостряющих ситуацию и создающих опасность возникновения случаев насилия.