Հիմնարար ազատությունների հարգումը, խոսքի, հավաքների ազատությունը Հայաստանի ձեռքբերումներից են. Էդվարդ Նալբանդյան 04/20/2018   21:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հիմնարար ազատությունների հարգումը, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդումը, գործուն քաղաքացիական հասարակության առկայությունը, խոսքի, հավաքների ազատությունը Հայաստանի ձեռքբերումներից են: Այս մասին «Առավոտ» օրաթերթի հետ հարցազրույցում նշել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ մեկնաբանելով վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին միջազգային մամուլի անդրադարձերը:Այս մասին տեղեկացանք՝ ԱԳ նախարարությունից:
Հարց. Պարոն նախարար վերջին օրերին արտերկրում մեր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առջև ցույցեր են կազմակերպվել: Ինչպես եք վերաբերվում նման երևույթին:
Պատասխան. Անշուշտ, արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներն էլ ունեն իրենց Հայրենիքում տեղի ունեցող իրադարձությունների շուրջ կարծիք հայտնելու իրավունք: Այնուամենայնիվ, չեմ կարծում, որ Հայաստանի
դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ներխուժելը, դրանց աշխատանքը խոչընդոտելը, սեփական Հայրենիքի ներկայացուցչությունները վարկաբեկելու փորձերը և դրանք առցանց ցուցադրելը կարելի է համարել հայրենասիրության դրսևորում: Համոզված եմ, որ կարծիք արտահայտելու քաղաքակիրթ ձևեր կան:
Հարց. Պարոն նախարար, վերջին օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին անդրադառնում են նաև արտերկրում, դրանք հայտնվել են միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
Պատասխան. Միջազգային կառույցներն ու մեր գործընկեր երկրները լավագույնս տեղեկացված են Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին, առաջին հերթին, քանի որ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման բարեփոխումներն իրականացվել են նրանց հետ համագործակցությամբ: Այն ինչ այս ուղղությամբ
իրագործվել է հատկապես վերջին տասնամյակում կասկածի տեղ չի թողնում, որ Հայաստանում հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտում արձանագրված առաջընթացը կայուն և անդառնալի է։
Այդ համագործակցության արդյունքում է նաև, որ սահմանադրական բարեփոխումները և նախորդ տարի Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն արժանացան միջազգային կառույցների հիմնականում բավական դրական գնահատականների: Հենց դրանց արդյունքում է, որ Հայաստանն անցում է
կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
Մեր երկրում ազատորեն իրականացվող երթերն ու ցույցերը անհնար կլիներ պատկերացնել առանց վերջին տարիների հետևողական ու շարունակական բարեփոխումների կյանքի կոչման։
Գուցե այդքան էլ ճիշտ չէ զուգահեռներ անցկացնել, այնուամենայնիվ, որո՞նք են այն երկրները, ուր կարող է հանդուրժելի համարվել տևական ժամանակով քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի խոչընդոտումը, կրթօջախներ, պետական հիմնարկներ և այլ հաստատություններ ներխուժելու փորձերը, նրանց բնականոն աշխատանքի խաթարումը, հանրային ու մասնավոր գույքի վնասումը, հասարակական կարգի խախտումը և այլն:
Հստակ է, որ իրավապահների գործողություններն այս օրերին ոչ թե զուտ համարժեք են եղել, այլև շատ դեպքերում` նաև առավել քան զսպված: Իրավապահ մարմինների կողմից հասարակական կարգը պահպանելուն ուղղված միջազգային չափանիշներին համապատասխան արհեստավարժ, համարժեք գործողությունները նաև
ԵԱՀԿ-ի և գործընկեր այլ կառույցների հետ տարիների համագործակցության արդյունք են:
Ինչ վերաբերում է միջազգային մամուլի արձագանքին, ապա Դուք ճիշտ եք` բավական անդրադաձ եղել է: Եվ դա բնական է: Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններն անմիջապես ու առանց խոչընդոտների սփռվում են մեր երկրում ազատորեն գործող ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային լրատվական գործակալությունների միջոցով: Սա էլ է կարևոր ցուցանիշ:
Կամ վերցնենք համացանցի ու սոցիալական ցանցերի ազատ գործունեությունը, Հայաստանում աշխույժ քաղաքացիական հասարակության առկայությունը, որը ձևավորվել է հենց վերջին տարիներին: Այս ամենը հնարավոր է դարձել Հայաստանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող քաղաքականության շնորհիվ և
բազմիցս արժանացել է մեր միջազգային գործընկերների գնահատանքին:
Հիմնարար ազատությունների հարգումը, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդումը, գործուն քաղհասարակության առկայությունը, խոսքի, հավաքների ազատությունը Հայաստանի ձեռքբերումներից են:
10:11 12/04/2018  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է Էդվարդ Նալբանդյանին հաջողվում նման արագությամբ հարստանալ, եթե որպես եկամուտ նա հայտարարագրել է իր ամսական աշխատավարձը՝ 1մլն դրամ. «Ժողովուրդ»
18:37 09/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ալեն Դանքնին
18:27 09/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Հայաստանում համատեղության կարգով հավատարմագրված դեսպաններին
18:27 28/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը գրառում կատարեց Ռուսաստանի դեսպանության սգո մատյանում
20:55 26/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահին
19:38 20/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտաքին գործերի նախարար, Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանի ուղերձը Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի կապակցությամբ

Налбандян: наличие активного гражданского общества, свобода слова и собраний - все это является достижением Армении 04/21/2018   09:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в интервью газете «Аравот» прокомментировал организованные армянами акции протеста возле диппредставительств Армении в ряде стран.
"Безусловно, проживающие за рубежом наши соотечественники тоже имеют право выражать свое мнение вокруг происходящих на Родине событий. Тем не менее, не думаю, что вторжение в дипломатические представительства Армении, препятствование их работе, попытки дискредитировать представительства собственной Родины и показ этих событий в режиме онлайн можно считать проявлением патриотизма. Уверен, что есть цивилизованные методы выражения мнения", -заявил глава МИД Армении.
По его словам,  международные структуры и наши партнеры наилучшим образом осведомлены о происходящих в Армении процессах, в первую очередь, поскольку реформы по укреплению демократии в Армении осуществлялись в сотрудничестве с ними.
"То, что было осуществлено в этом направлении особенно за последнее десятилетие не оставляет никаких сомнений, что достигнутый в Армении прогресс в сфере защиты основных свобод является стабильным и необратимым. В том числе и в результате этого сотрудничества, конституционные реформы и прошедшие в прошлом году парламентские выборы в Армении в основном удостоились достаточно положительной оценки международных структур. Именно в результате этих реформ Армения совершила переход к парламентской системе правления", - отметил он.
По мнению Налбандяна, было бы невозможно представить свободно проводимые в нашей стране акции протеста и шествия без претворения в жизнь за последние годы последовательных и постоянных реформ.
"Возможно не так уж и правильно проводить параллели, но тем не менее, много ли стран, где будет считаться допустимым препятствование свободному перемещению граждан в течение продолжительного времени, попытки ворваться в учебные заведения, государственные и другие учреждения, нарушение их нормальной работы, нанесение ущерба общественной и частной собственности, нарушение общественного порядка и так далее?Очевидно, что действия правоохранительных органов в эти дни были не только просто адекватными, но и во многих случаях более чем сдержанными", - заявил глава внешнеполитического ведомства Армении.
По его словам, профессиональные, адекватные и соответствующие международным стандартам действия по защите общественного порядка со стороны правоохранительных органов являются результатом многолетнего сотрудничества с ОБСЕ и другими структурами-партнерами.
"Что касается реакции международных СМИ, то Вы правы, было много публикаций. И это естественно. События, происходящие в Армении, сразу и беспрепятственно распространяются как через местные так и через международные информационные агентства, свободно действующие в нашей стране. Это тоже является важным показателем. Или, к примеру, свободное использование интернета и социальных сетей, наличие в Армении активного гражданского общества, сформировавшегося именно в последние годы. Все это стало возможным благодаря последовательной политике Армении и много раз получало положительную оценку наших международных партнеров. Уважение основополагающих свобод, укрепление демократических институтов, наличие активного гражданского общества, свобода слова и собраний - все это является достижением Армении", -сказал Эдвард Налбандян.