Լրագրող  Տիրայր Մուրադյանը ճանաչվել է տուժող 04/20/2018   19:33  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ լրագրող  Տիրայր Մուրադյանի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Լրագրողը ճանաչվել է տուժող։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ըստ քրեական գործի տվյալների՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության լրագրող Տիրայր Մուրադյանը ապրիլի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, որպես լրագրող իր աշխատանքն է կատարել Երևան քաղաքի Արամի փողոցում տեղակայված ՀՀ կառավարության 3-րդ վարչական շենքի դիմաց։
Լուսանկարներ կատարելիս քաղաքացիական հագուստով երկու անձ հարձակվել են լրագրողի վրա և բռնություն գործադրել։ Լրագրողը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն և ստացել անհրաժեշտ բուժօգնություն։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությանը։
Լրագրող Տ.Մուրադյանն այսօր ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել։ Նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և նրանց գործողություններին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Журналист Тирайр Мурадян признан потерпевшим 04/21/2018   11:15  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным следственным управлением 0по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, предпринимаются необходимые следственны действия, направленные на установление всех обстоятельств воспрепятствования профессиональной деятельности журналиста Тирайра Мурадяна. Журналист признан потерпевшим.Об этом сообщается на сайте СК РА.
По данным уголовного дела журналист общественной организации “Союз информированных граждан” Тирайр Мурадян 19-го апреля, около 08:30, выполнял свою работу в качестве журналиста напротив третьего корпуса административного здания Правительства РА, расположенного на улице Арами в городе Ереване.
Когда он снимал на фотокамеру двое лиц в гражданской одежде напали на журналиста и применили в отношении него насилие. Журналист с травмами был доставлен в медцентр “Святой Григорий Просветитель”, где ему была оказана необходимая медицинская помощь.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 164("Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста") УК РА, производство предварительного следствия по которому поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.
Журналист Т. Мурадян сегодня был признан потерпевшим и допрошен. В отношении него назначена судебно-медицинская экспертиза.
"Проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента, установление личностей предполагаемых преступников и дачи соразмерной уголовно-правовой оценке их действиям", - отмечается в сообщении.