Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործով մեկ անձ ձերբակալվել է 04/19/2018   09:28  |  Քրեական խրոնիկոն
Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է անկարգությունների կատարմանն անմիջական մասնակցություն ունեցած անձանցից մեկի ինքնությունը, ով ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հարուցված քրեական գործի տվյալներով՝ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված հավաքի մի խումբ մասնակիցներ 2018 թվականի ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան  Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում կոտրել են նշված տարածքում գտնվող ցուցանակները, լուսաֆորները և ճանապարհային նշանները, այնուհետև քարերով, մետաղյա իրերով հարվածներ հասցրել նշված վայր մոտեցած ոստիկանության երեք ծառայողական ավտոմեքենաներին՝ պատճառելով գույքային վնաս:
Դեպքի առթիվ 2018 թվականի ապրիլի 18-ին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի հատկանիշներով, որը նույն օրը, նախաքննություն կատարելու նպատակով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից նշված քրեական գործի նախաքննության հետագա կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։
Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, անկարգություններին մասնակից անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ, հարցաքննվում տարբեր անձինք, զննության ենթարկվում դեպքի պահին կատարված տեսագրությունները։
Արդյունքում պարզվել է մասնակիցներից մեկի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ է, և ձերբակալվել։
Քննություն է տարվում անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած բոլոր անձանց հայտնաբերելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Один человек задержан по делу о ночных беспорядках в центре Еревана 04/19/2018   09:55  |  Криминальная хроника
Установлена личность одного из непосредственных участников массовых беспорядков, произошедших поздно вечером 17-го апреля на пересечении проспекта Маштоца и улицы Туманяна, он задержан. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным возбужденного уголовного дела, поздно вечером 17-го апреля 2018 года группа участников организованного Николом Пашиняном собрания на перекрестке проспекта Маштоца и улицы Туманяна разбили установленные на этой территории вывески, светофоры, дорожные указатели, а затем камнями и металлическими предметами били  по трем служебным автомобилям Полиции, подъехавшим к указанному месту, причинив имущественный вред.
По данному факту 18-го апреля 2018 года Прокуратурой административного района Кентрон и Норк-Мараш возбуждено уголовное дело по признакам частей 1 и 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА, которое в тот же день было направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану для проведения предварительного следствия  и было принято к производству.
Председатель Следственного комитета РА поручил дальнейшее производство предварительного следствия по уголовному делу Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.
В СК сообщили, что предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента и личностей лиц, участвовавших в беспорядках.
"Допрашиваются различные лица, просматриваются сделанные в момент инцидента записи с камер видеонаблюдения. В результате установлена личность одного из участников, который является жителем Еревана. Он задержан.Ведется расследование, направленное на обнаружение всех лиц, участвовавших в непосредственном участии в беспорядках, индивидуализацию действий каждого  из них и дачу соразмерной уголовно-правовой оценки. Информация о результатах предварительного следствия будет предоставляться периодически", - отмечается в сообщении.