Հավաքներն արդեն իսկ ուղեկցվել են զանգվածային անկարգություններով. վտանգվել է քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը. Հայտարարություն 04/19/2018   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանությունը դարձյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում մասնավորապես ասվում է.
Մայրաքաղաքում օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ իրականացվող երթերի և հավաքների մեկնարկի օրվանից` 2018 թ. ապրիլի 13-ից սկսած, դրանց կազմակերպիչների և մասնակցների գործողությունները հանգեցրել են հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի սահմանադրական իրավունքի, ինչպես նաև՝ մի շարք հիմնարկների բնականոն գործունեության խաթարմանը:
Այդ հավաքներն արդեն իսկ ուղեկցվել են զանգվածային անկարգություններով, որոնց ընթացքում անձանց նկատմամբ բռնության գործադրմամբ, գույք ոչնչացնելով ու վնասելով վտանգվել է  քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը, հասարակական անվտանգությունը:
2018 թ. ապրիլի 16-ին ՀՀ ոստիկանության կողմից «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով որոշում է կայացվել դադարեցնել հավաքը, և այդ մասին իրազեկվել է հավաքի կազմակերպիչը, ով արհամարհելով այն` շարունակում է հիշյալ որոշմանը չենթարկվելու կոչերը:
Նույն գործելաոճով ապօրինի հավաքի ղեկավարի գլխավորությամբ և նրա անմիջական ցուցումներով դրա մասնակիցներն այսօր առավոտից կազմակերպված կերպով փակել են ՀՀ կառավարության  մասնաշենքի մուտքը` խոչընդոտելով աշխատակիցների անարգել մուտքն ու ելքը մասնաշենք: Հավաքի կազմակերպիչները և մասնակիցները ոչ միայն շարունակում են չենթարկվել իրենց ապօրինի գործողությունները դադարեցնելու մասին ոստիկանության օրինական պահանջներին, այլև բռնի գործողություններ են կատարում նրանց նկատմամբ:
Նման վարքագիծն ակնհայտորեն դուրս է խաղաղ հավաքների բովանդակությունից և ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ կազմակերպիչների արտաքուստ «խաղաղ»  կոչերով փորձ է արվում քողարկել ակնհայտ ապօրինի գործողությունները:
Ստեղծված իրավիճակում, իրենց օրինական պահանջներին չենթարկվելու համար ոստիկանության ծառայողները ստիպված են վարչական ներգործության միջոցներ  կիրառել իրավախախտում կատարած անձանց նկատմամբ:
Բացի այդ  հետևելով  ապօրինի վարքագիծ դրսևորելու մասին հավաքի ղեկավարի կոչերին` դրա մասնակիցները վտանգում են իրենց կյանքն ու առողջությունը, որի հետևանքների համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են կազմակերպիչները:

Полиция выступила с очередным заявлением по поводу акций протеста в Ереване 04/19/2018 13:16 | Лента новостей
Действия организаторов и участников акций протеста в Ереване приводят к нарушению конституционного права свободного передвижения тысяч граждан, а также нормальному функционированию ряда учреждений. Об этом говорится в заявлении Полиции Армении, распространенном в четверг, 19 апреля.
“С самого начала шествий и собраний, проводимых в столице с 13 апреля 2018 года в нарушение установленного законом порядка, действия их организаторов и участников приводят к нарушению конституционного права свободного передвижения тысяч граждан, а также нормальному функционированию ряда учреждений”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что эти собрания уже сопровождались многочисленными массовыми беспорядками, в ходе которых было применено насилие в отношении отдельных лиц, уничтожено и повреждено имущество, в такой ситуации под угрозой оказались жизни и здоровье граждан и общественная безопасность.
“16 апреля 2018 года в порядке, предусмотренном законом РА «о свободе собраний», Полиция Республики Армения приняла решение о прекращении собрания, об этом было уведомлен организатор собрания, который, пренебрегая данным решением, продолжает выступать призывами о неподчинении этому решению”, - заявили в ведомстве.
В заявлении также отмечается, что во главе с руководителем незаконно проводимого собрания и по его прямым указанием, участники собрания сегодня с утра организованно закрыли вход в здание Правительства Республики Армения, препятствуя свободному входу и выходу сотрудников в здание.
“Организаторы и участники митинга не только продолжают не подчиняться законным требованиям полицейских о прекращении своей незаконной деятельности, но и совершают насильственные действия против них. Такое поведение явно выходит за рамки содержания мирных собраний и еще раз доказывает, что делается попытка замаскировать очевидные незаконные действия под внешними «мирными» призывами организаторов”, - указывается в заявлении.
В ведомстве отметили, что в создавшейся ситуации полицейские вынуждены применять меры административного воздействия за неподчинение своим законным требованиям.
“Кроме того, по призыву руководителя собрания продемонстрировать незаконное поведение, его участники ставят под угрозу свои жизни и здоровье, ответственность за последствия которых возлагается на организаторов собрания”, - подчеркивается в заявлении.