«Անակնկալ» ուղղություններով գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հավաքի կազմակերպչի հայտարարությունները լուրջ վտանգ են պարունակում. Ոստիկանության հայտարարությունը 04/19/2018   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 18-ին ևս շարունակել է անօրինական, օրենքով սահմանված կարգով արգելված հավաքի իրականացումը: Այս կապակցությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ոստիկանությունը:
Առավոտյան հավաքի կազմակերպիչները, վտանգելով հավաքի մասնակիցների անվտանգությունը՝ առանց երթուղու մասին հայտարարելու, քաղաքացիներին վազքով առաջնորդել են Բաղրամյան պողոտայով ՀՀ վարչապետի նստավայր, իսկ հետո մայրաքաղաքի կենտրոնում տեղակայված պահպանվող այլ օբյեկտների՝ պետական մարմինների շենքեր՝ արգելափակելով դռները, ավելի վաղ կոչ անելով խմբերով մտնել ներս:
Նշվածը անխուսափելիորեն հանգեցրել է իրավախախտ անձանց բերման և վարչական պատասխանատվության ենթարկելուն:
Առանց համապատասխան թույլտվության պահպանվող օբյեկտներ մուտք գործելը կամ այդպիսի գործողություններից ձեռնպահ մնալու պահանջին չենթարկվելն առաջ է բերելու համաչափ իրավական ներգործության միջոցների ձեռնարկում:
Նման հակաօրինական վարքագիծն առավել մեծ վտանգներ է պարունակում հատկապես հավաքին անչափահասների մասնակցության պայմաններում:
Հարկ է նշել, որ պետական կառավարման մարմինների շենքերը հանդիսանում են պահպանվող օբյեկտներ, որոնց անվտանգությունն ապահովող իրավապահ մարմինների աշխատակիցների պարտականությունն է պաշտպանել օբյեկտները՝ դրանց վրա հարձակմանը կամ հարձակման վտանգին դիմակայելիս ընդհուպ հատուկ միջոցներ, ինչպես նաև զենք կիրառելով:
«Անակնկալ» ուղղություններով գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հավաքի կազմակերպչի հայտարարությունները լուրջ վտանգ են պարունակում քաղաքացիների կյանքի և առողջության, հասարակական անվտանգության համար՝ դրանից բխող բոլոր անցանկալի հետևանքներով, որոնց ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է հավաքի կազմակերպիչը:
Կոչ ենք անում քաղաքացիներին, հավաքին մասնակցող անչափահասներին, նրանց ծնողներին ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել ակնհայտ ապօրինի գործողությունների դիմելու վերաբերյալ հավաքի կազմակերպչի, այսպես կոչված, «անակնկալ» սադրանքներին:

Полиция Армении увидела угрозу жизни и здоровью граждан в заявлениях организатора митинга в Ереване 04/19/2018   10:21  |  Лента новостей
Депутат Национального собрания Республики Армения Никол Пашинян сегодня также продолжил запрещенное законом собрание, говорится в заявлении Полиции РА, распространенном в четверг, 19 апреля.
"Утром организаторы собрания, поставив под угрозу безопасность участников собрания, без объявления маршрута, бегом сопроводили граждан по проспекту Баграмяна к резиденции премьер-министра РА, а затем к другим охраняемым зданиям, расположенным в центре столицы, к зданиям государственных органов, заблокировав двери, ранее призывая группами входить в эти здания", - говорится  в заявлении.
Это, как указывается в заявлении, неизбежно привело к задержанию и привлечению к административной ответственности правонарушителей.
"Вход в охраняемые объекты без соответствующего разрешения или неподчинение требованиям о воздержании от таких действий приводит к применению соразмерных мер юридического воздействия. Подобное противозаконное поведение сопряжено с наибольшей опасностью, особенно в условиях участия несовершеннолетних", - говорится в заявлении.
В ведомстве отметили, что здания органов государственного управления являются охраняемыми объектами, ответственностью сотрудников правоохранительных органов, охраняющих их безопасность, является их защита во время нападения на них или угрозы нападения, вплоть до применения специальных мер, а также применения оружия.
"Заявления организатора собрания о совершении действий в "неожиданных" направлениях, таят серьезную угрозу для жизни и здоровья граждан, общественной безопасности, со всеми вытекающими из них нежелательными последствиями, вся ответственность за которых возлагается на организатора митинга", - подчеркивается в заявлении.
Полиция Армении призывает граждан, участвующих в собрании несовершеннолетних, их родителей проявлять бдительность, не поддаваться на так называемые «сюрпризные» провокации организатора собрания.