Հակաիրավական վարքագիծ դրսևորած անձանցից ոմանք դեպքի օրը գտնվել են ալկոհոլի ազդեցության տակ. ձերբակալվել է նաև երրորդ անձը (տեսանյութ) 04/19/2018   17:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ պարզելու Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների անմիջական մասնակիցների ինքնությունը։ Երեք անձ ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում, ի թիվս այլ քննչական գործողությունների, զննության են ենթարկվել նաև դեպքի վերաբերյալ առկա տեսագրությունները և միջոցներ ձեռնարկվել ինչպես ականատես անձանց, այնպես էլ՝ Երևան քաղաքի Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին հայտնաբերելու ուղղությամբ։  Տեսանյութերում պատկերված անձանցից 3-ը հայտնաբերվել են, անհատականացվել նրանց գործողությունները և ձերբակալվել՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով, հարցաքննվել։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ կասկածյալներն ապրիլի 13-ից սկսած մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ Երևանում  նախաձեռնած հավաքներին, երթերին, իսկ դեպքի օրը, գտնվելով Երևանի Թումանյան-Մաշտոց փողոցների խաչմերուկում, իրականացրել անկարգություններ, կոտրել հանրային գույքը, վնասել ոստիկանության մեքենաները։
Կասկածյալները հարցաքննվել են, նրանցից երկուսի մասնակցությամբ զննվել են տեսագրությունները, որի ժամանակ նկարագրել են իրենց գործողությունները՝ ուղղված հանրային գույքի ոչնչացմանը, որոնց հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը։ Հակաիրավական վարքագիծ դրսևորած անձանց տարիքային խումբը, ըստ քրեական գործի տվյալների, տարբեր է՝ ներառելով ինչպես պատանիներին (18 տարեկան), այնպես էլ՝ չափահաս և միջին տարիքի տղամարդկանց (32 տարեկան), նրանցից ոմանք դեպքի օրը գտնվել են ալկոհոլի ազդեցության տակ։
Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2000 թ. ծնված Վ.Բարսեղյանը, 1986թ. ծնված Ռ.Մուրադյանը և Զ.Բաղդատյանը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ անկարգությունների բոլոր մասնակիցներին հայտնաբերելու և նրանց գործողություններին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Задержан третий подозреваемый в участии в ночных беспорядках в центре Еревана(Видео) 04/19/2018 18:02 | Криминальная хроника
По расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА предпринимаются необходимые масштабные следственные и процессуальные действия для установления личностей непосредственных участников массовых беспорядков, произошедших поздно вечером 17-го апреля на пересечении проспекта Маштоца и улицы Туманяна. Три человека задержаны.Об этом сообщается на сайте СК Армении.
В ходе предварительного расследования в числе следственных и иных процессуальных действий были просмотрены появившиеся в Сети видеоматериалы и предприняты меры, направленные на обнаружение как очевидцев инцидента, так и участников массовых беспорядков на пересечении проспекта Маштоца и улицы Туманяна. Обнаружены трое из запечатленных на видео лиц, индивидуализированы действия каждого из них. Они задержаны по подозрению в участии в массовых беспорядках и допрошены.
В результате добыты фактические данные о том, что подозреваемые с 13-го апреля участвовали в инициированных депутатом НС РА Николом Пашиняном собраниях, шествиях, а в день инцидента во время нахождения на перекрестке проспекта Маштоца и улицы Туманяна устроили беспорядки, сломали общественное имущество, повредили полицейские автомобили.
Подозреваемые допрошены. Просмотрены видеозаписи с участием двоих из них. В ходе просмотра они описали свои действия, направленные на уничтожение общественного имущества, вследствие чего под угрозой оказалась общественная безопасность. В возрастную группу лиц, проявивших противоправное поведение, согласно данным уголовного дела, входят как юноши (18 лет), так и совершеннолетние и мужчины среднего возраста(32 года). Некоторые из них в день инцидента находились под воздействием алкоголя.
По подозрению в участии в массовых беспорядках задержаны В. Барсегян(2000г.р.), Р. Мурадян(1986г.р.) и З. Багдатян.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обнаружение всех участников беспорядков и дачу соразмерной уголовно-правовой оценки.