ԱՄՆ պետդեպարտամենտն արձագանքել է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին 04/18/2018   11:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ պետդեպարտամենտն արձագանքել է Հայաստանում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ նշելով, որ մոտիկից հետևում են Երևանի կենտրոնում և Հայաստանի այլ քաղաքներում ընթացող ակցիաներին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը:
«Մեզ ոգևորում է ցուցարարների մեծ մասի ու ոստիկանության հարգալից և պատասխանատու վարքի դրսևորումն այս վերջին մի քանի օրերի ընթացքում: Մենք անհանգստացած ենք, սակայն, ոստիկանության և ցուցարարների միջև երբեմն տեղի ունեցող բախումների մասին տեղեկությամբ, որի ընթացքում եղել են տուժածներ: Կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել որևէ լարվածությունից կամ բռնի գործողություններից»,-նշվում է պետդեպի արձագանքում:
Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ  Փաշինյանն ու կողմնակիցները ապրիլի 13-ից փակել էին Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակը: Նրանք ապրիլի 16-ի առավոտից կաթվածահար էին արել մայրաքաղաքի կենտրոնի երթևեկությունը, փակել  բանուկ փողոցները: Դրանք երեկոյան արդեն բացվել էին, սակայն ապրիլի 17-ի առավոտյան կրկին փակվել էին հավաքի կազմակերպիչների և մասնակիցների կողմից: Ապրիլի 16-ին Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանների և հավաքի մասնակիցների միջև միջադեպ է գրանցվել: Վեց ոստիկան, Նիկոլ Փաշինյանն ու հավաքի մոտ չորս տասնյակ մասնակիցներ տարվել էին հիվանդանոցներ: Ավելի քան 8 տասնյակ մարդ է բերման ենթարկվել ոստիկանություն վարչական իրավախախտումների դեպքերով: Ապրիլի 17-ի երեկոյան Փաշինյանը հայտարարել է, որ կբացեն Ֆրանսիայի հրապարակը և կգիշերեն տանը: Ապրիլի 18-ին նա կրկին գնացել է Ֆրանսիայի հրապարակ և փակել այն:
18:05 17/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ կամարտահայտության ընթացքում պետք է բացառվի բռնությունը. Արմեն Սարգսյանի մեկնաբանությունը վերջին դեպքերի կապակցությամբ

Госдеп США отреагировал на последние события в Армении 04/18/2018   11:08  |  Лента новостей
Госдеп США откликнулся на события, происходящие в последние дни в  Армении, отметив, что следит за акциями протеста, проходящими в Ереване и других городах Армении, передает "Арменпресс" со ссылкой на Голос Америки».
"Нас радует взаимное уважение и ответственное поведение, проявляемое в последние дни участниками акций протеста и полицией. Мы обеспокоены, однако, сообщениями о периодически возникающих между ними стычках, в которых были и пострадавшие. Призываем все стороны проявить сдержанность  и воздержаться от нагнетания напряжения или насильственных действий",- сказано в отклике Госдепа США.
Акции протеста против избрания третьего президента Армении Сержа Саргсяна премьер-министром начались 13-го апреля.
16 апреля протестующие во главе с Николом Пашиняном  перекрыли несколько центральных улиц Еревана и призвали к акциям гражданского неповиновения.
Участники акции протеста днем того же дня попытались прорваться через колючую проволоку к зданию парламента Армении на проспекте Баграмяна. После чего между демонстрантами и стражами правопорядка произошли крупные стычки. Силовики применили спецсредства. По данным Минздрава, за медпомощью обратились 46 граждан, в том числе 6 полицейских. Накануне Пашинян заявил о начале в Армении бархатной революции и призвал активистов парализовать работу госведомств, блокировать  входы в здания госструктур, а также перекрыть улицы.