Հավաքը որոշակի ժամանակահատված դադարել է խաղաղ լինելուց. Ոստիկանություն 04/17/2018   10:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանությունը հերթական հայտարարությունն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
2018 թվականի ապրիլի 13-ից ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած հավաքը իրականացվել է Երևան քաղաքի ճանապարհները դիտավորությամբ փակելու, կազմակերպությունների բնականոն գործունեությանը խոչընդոտելու, կենսական նշանակության տրանսպորտային հանգույցները շրջափակելու և տրանսպորտի երթևեկությունը կաթվածահար անելու, ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին չենթարկվելու, վերջիններիս նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելով զանգվածային անկարգությունների դրսևորումներով:
Հավաքի կազմակերպիչները պարբերաբար կոչեր են հնչեցնում պատգամավորների մուտքը Ազգային ժողով արգելելու և Ազգային ժողովի շենքը շրջափակելու վերաբերյալ: Չնայած այն հանգամանքին, որ մարդկանց իրավունքների ապօրինի սահմանափակումները և հասարակական կարգը խախտող խմբային գործողությունները կրել են շարունակական բնույթ, ՀՀ ոստիկանությունը, ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ հոդվածով նախատեսված համաչափության սկզբունքով, շուրջ 3 օր սահմանափակվել է բացառապես հավաքի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին բանավոր նախազգուշացումներ տալով և պահանջներ ներկայացնելով, որոնք, սակայն, ամբողջությամբ անտեսվել են հավաքի ղեկավարի և մասնակիցների կողմից:
Ոստիկանությունը հավաքի ազատության իրավունքին միջամտող այլ գործողություններ չի կատարել, քանի որ հավաքը հիմնականում կրել է խաղաղ բնույթ: Հավաքը որոշակի ժամանակահատված դադարել է խաղաղ լինելուց, հատկապես, երբ ապրիլի 16-ին Նիկոլ Փաշինյանը հավաքի մասնակիցներին ուղղորդել է դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ փորձելով ճեղքել հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանական պատնեշը: Հրահրված բախումների արդյունքում տեղի են ունեցել զանգվածային անկարգություններ, որոնց արդյունքում վնաս է պատճառվել անձանց առողջությանը, հանրային սեփականություն հանդիսացող գույքին:
«Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ հավաքների ազատությունը կարող է սահմանափակվել միայն այն դեպքում, երբ ժողովրդավարական հասարակությունում պետական անվտանգության և հասարակական կարգի պահպանումը, հանցագործությունների կանխումը, հանրության առողջության ու բարոյականության, այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը գերակայում են հավաքի ազատության նկատմամբ։
Ոստիկանությունը հայտարարում է, որ հասարակական կարգի խմբային խախտումներով ուղեկցվող հավաքի տևականությունը, երթևեկությունը կաթվածահար անելուն ուղղված դիտավորյալ գործողություները և մայրաքաղաքի բոլոր բնակիչների համար լայնածավալ անհարմարությունների ստեղծումը, և, վերջապես, հավաքի որոշ մասնակիցների կողմից զանգվածային անկարգությունների կատարումը, դրա հետևանքով ֆիզիկական և գույքային վնաս պատճառելը այլևս գերակա են դարձնում այլոց սահմանադրական իրավունքները և հանրային շահը, ընդ որում՝ այլ կերպ հնարավոր չէ կանխել դրանց անհամաչափ սահմանափակումները՝ նկատի ունենալով, որ ոստիկանության բազմաթիվ կոչերը, նախազգուշացումները և օրինական պահանջները կատեգորիկ անտեսվել են հավաքի ղեկավարի և մասնակիցների կողմից:
Հիմք ընդունելով «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածը, Ոստիկանությունը 16.04.2018թ. որոշում է կայացրել դադարեցնել հավաքը և պահանջել է հավաքի ղեկավարից կատարել այն, այդ մասին անմիջապես տեղեկացնել հավաքի մասնակիցներին:
Պարզաբանում ենք, որ օրենքի նշված հոդվածի համաձայն՝ հավաքի ղեկավարի բացակայության կամ հավաքի ղեկավարի կողմից ոստիկանության պահանջը չկատարելու դեպքերում ոստիկանությունը հավաքը ցրելու, ներառյալ` «Ոստիկանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված հատուկ միջոցներ կիրառելու լիազորությունի ունի։ Վերոգրյալից ելնելով՝ նախազգուշացնում ենք հավաքի կազմակերպիչներին չշարունակել անօրինական հավաքը՝ զերծ մնալու համար հավաքը ցրելու միջոցներ կիրառելու ոստիկանության պարտականության կատարումից:
10:24 17/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը համաքաղաքացիներին տոտալ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաների կոչ է արել
10:03 17/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ հաղորդումը Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ
09:23 17/04/2018  |  ՄամուլՕրակարգը կսեղմվի. Քվեարկությունը կկազմակերպվի վարչապետի թեկնածության քննարկումից անմիջապես հետո. «Ժամանակ»
09:15 17/04/2018  |  ՄամուլԻնչ պայման է դրել Փաշինյանը «Հանուն Հայաստանի պետության» ճակատի առջև. «Իրատես de facto»
09:11 17/04/2018  |  ՄամուլՊատգամավորնեըը գիշերել են Ազգային ժողովո՞ւմ. «Հրապարակ»
18:38 16/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրահավաքը տեղի կունենա Ֆրանսիայի հրապարակում. Փաշինյանն այս պահին խորհրդակցում է ԵԼՔ-ի պատգամավորների հետ

Полиция Армении предупредила протестующих в Ереване о разгоне митинга с применением спецсредств 04/17/2018 10:44 | Лента новостей
Полиция Армении распространила очередное заявление, в котором предупредила о разгоне митинга с применением спецсредств в случае его непрекращения.
В заявлении отмечается, что с 13 апреля 2018 года Депутат Национального Собрания Республики Армения Никол Пашинян в Ереване проводит собрание, цель которого — блокировать улицы города столицы, препятствовать нормальному ходу работы организаций, блокируя жизненно важные транспортные узлы, парализовать транспортное движение, не подчиняться законным требованиям полицейских, совершать насильственные действия против них путем массовых беспорядков.
"Организаторы собрания регулярно призывают запретить вход депутатов в Национальное собрание, окружая здание НС.
Несмотря на то обстоятельство, что незаконные ограничения прав человека и групповые действия, нарушающие общественный порядок, носили непрерывный характер, Полиция Репсублики Армения, руководствуясь пирнципом соразмерности, предусмотренным статьей 78 Конституции Республики Армения, около 3 дней ограничивалась исключительно устными предупреждениями, выдвигая законные требования организаторам и участникам собрания, которые, однако, были полностью проигнорированы руководителем и участниками собрания. Полиция не принимала других действий, препятствующих праву на свободу собраний, поскольку собрание в основном носило мирный характер", - говорится в сообщении, размещенном на сайте ведомства.
Однако, как отмечается в заявлении, собрание в течение определенного периода времени перестало быть мирным, особенно когда 16 апреля Никол Пашинян направил участников на проспект Баграмяна, пытаясь прорваться через барьер полицейских, охраняющих общественный порядок.
"Вследствие спровоцированных столкновений произошли массовые беспорядки, в результате чего был нанесен вред здоровью людей и государственной собственности. В соответствии с частью 1 статьи 5 закона РА «О свободе собраний», свобода собраний может ограничиваться только в том случае, когда охрана государственной безопасности и общественного порядка, пресечение преступлений, защита общественного здоровья и нравственности, конституционных прав и свобод каждого лица превалируют над свободой собраний", - отмечается в заявлении.
Полиция заявляет, что продолжительность собрания, сопровождающегося грубыми нарушениями общественного порядка, преднамеренными действиями, направленными на парализацию транспортного движения и созданием крупномасштабных неудобств для всех жителей столицы, и, наконец, массовые беспорядки, устроенные некоторыми участниками собрания, приведшие к физическому и имущественному ущербу, впредь делают конституционные права и общественные интересы других лиц приоритетом, тем более что предотвратить их непропорциональные ограничения иным способом невозможно, учитывая то, что многочисленные призывы полиции, предупреждения и законные требования Полиции были категорически проигнорированы руководителем и участниками собрания.
Руководствуясь статьей 33 Закона РА «О свободе собраний», 16.04.2018 года Полиция приняла решение о прекращении собрания и потребовала от руководителя собрания выполнить это требование и немедленно информировать об этом участников собрания.
В ведомстве разъяснили, что в соответствии с данной статьей Закона, в случае отсутствия руководителя собрания или невыполнения руководителем собрания требования полиции полиция имеет полномочия на разгон митинга в случае непрекращения собрания добровольно в установленный срок, включая применение специальных средств.
'Исходя из вышеизложенного, предупреждаем организаторов митинга не продолжать незаконное собрание, дабы полиция смогла избежать выполнения своей обязанности по применению специальных мер по разгону собрания", - отмечается в заявлении.