Երեւանի Կենտրոնը կաթվածահար է 04/16/2018 10:17 | Քաղաքական
Քաղաքացիական անհնազանդության զանգվածային գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ցուցարար-ուսանողներն այսօր վաղ առավոտյան փակել են Երևանի Հերացի-Կորյուն խաչմերուկը։
Ցուցարարները կոչ արեցին վարորդներին փակել մեքենաների դռները, մեքենաները թողնել փողոցում և երթով շարժվել դեպի Ազգային ժողովի շենք։
Բաղրամյան-Օրբելի խաչմերուկը եւս փակ է՝ մոտ 10 երիտասարդ նստել են փողոցի երթևեկելի հատվածում, որի հետևանքով դադարեցվել է «Բարեկամություն» մետրոյից դեպի Պռոշյան-Բաղրամյան տանող հատվածի երթևեկությունը: Երթուղայիններից ուղևորները իջնում են և ոտքով են շարունակում իրենց ճանապարհը:
Վարորդների շրջանում դժգոհություն է, նրանք դիմում են երիտասարդներին՝ հորդորելով բաց անել ճանապարհը:
«Ներողություն, սիրելի վարորդներ, սա ձեր դեմ չէ, սա Սերժ Սարգսյանի դեմ է, միացեք մեզ», - հայտարարեցին ցուցարարները։
Այժմ ոստիկանները փորձում են դուրս բերել երիտասարդներին երթևեկելի հատվածից: Երիտասարդները կոչ են անում անցորդներին միանալ իրենց:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին քաղաքացիական անհնազանդության կոչ էր արել Նիկոլ Փաշինյանը՝ հրապարակելով անհնազանդության գործողությունների ծրագիրը, որով նախատեսում է, մասնավորապես, այսօր առավոտից փողոցների, կամուրջների, մետրոպոլիտենի արգելափակում:

Участники акции протеста парализовали центр Еревана 04/16/2018 10:34 | Политика
Митингующие студенты в Ереване в рамках акции гражданского неповиновения с раннего утра перекрыли центральные улицы Еревана, в том числе один из оживленных перекрестков “Гераци-Корюн”.
Участники акции протеста против премьерства третьего президента Армении Сержа Саргсяна призвали водителей оставить свои автомобили на проезжей части дороги и направить шествие к зданию Национального собрания РА.
Закрыт также участок дороги проспект Баграмяна-улица Орбели. Группа в составе10 молодых людей села на асфальт и препятствуют движению транспорта на участке, ведущей от метро Барекамутюн до перекрестка улиц Прошяна и проспекта Баграмяна.
Водители высказывают недовольства. К ним обращаются молодые люди, призывая их оставить машины и присоединиться к ним.
“Извините, дорогие водители. Это акция не против вас, а против Сержа Саргсяна, присоединяйтесь к нам”, - заявили участники акции протеста.
Оппозиционный депутат Национального собрания Никол Пашинян во время выступления на площади Франции 15-го апреля призвал сограждан с утра 16-го апреля перейти к активным действиям.