Շարունակվում է սահմանափակվել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի սահմանադրական իրավունքը. Ոստիկանության հայտարարությունը 04/16/2018 14:10 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանությունում բազմաթիվ դժգոհություններ են ստացվում մայրաքաղաքի առանձին կազմակերպություններից, այդ թվում՝ ուսումնական և բժշկական հաստատություններից առ այն, որ հավաքի մասնակիցների գործողություններով այսօր առավոտից էապես խոչընդոտվում է իրենց բնականոն գործունեությունը: Շարունակվում է սահմանափակվել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի սահմանադրական իրավունքը: Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Ոստիկանությունը:
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է.
Նման իրավիճակը հանգեցրել է այլ անձանց հիմնական իրավունքների և հանրության շահերի սահմանափակմանը:
ՀՀ ոստիկանությունը հիշեցնում է, որ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածի ուժով ոստիկանությունը կարող է դադարեցնել հավաքը, եթե գնահատի, որ այլ կերպ հնարավոր չէ կանխել այլ անձանց հիմնական իրավունքների կամ հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակումը։
ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում հավաքի կազմակերպիչ Նիկոլ Փաշինյանին՝ անվերապահորեն կատարել «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հավաքի կազմակերպչի պարտականությունները, մասնավորապես՝ դադարեցնել փողոցների շրջափակումը և ապահովել հավաքի բնականոն ընթացքը:

Полиция Армении призывает организатора митинга Никола Пашиняна прекратить блокировку улиц 04/16/2018 14:31 | Лента новостей
В полицию Армении поступают различные жалобы из отдельных организаций столицы, в том числе учебных и медицинских учреждений на действия участников митинга, которые сегодня с утра существенно препятствуют их нормальной деятельности. Об этом говорится в заявлении Полиции Армении, распространенном в понедельник, 16 апреля.
"Конституционное право тысяч граждан на свободное передвижение продолжает ограничиваться. Подобная ситуация привела к ограничению основных прав других лиц и общественных интересов", - говорится в заявлении.
Полиция Армении напоминает, что в соответствии со статьей 33 закона “О свободе собраний”, Полиция может разогнать митинг в случае невозможности предотвращения непропорционального ограничения конституционных прав других лиц или общественных интересов иным способом.
Полиция Армении призывает организатора митинга Никола Пашиняна неукоснительно выполнять предусмотренные законом республики “О свободе собраний” обязанности организатора собрания, в частности, прекратить блокировку улиц и обеспечить нормальный ход митинга.