Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է համերաշխության ձեռք մեկնել Հայաստանի բոլոր ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին 04/13/2018   20:16  |  Քաղաքական
Երկշաբաթյա քայլերթից հետո Երևանի Ազատության հրապարակում մեկնարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրահավաքը: Հանրահավաքի մեկնարկին ելույթ ունեցավ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սիրելի հայրենակիցներ, քայլերթի 14  օրերի ընթացքում  մենք Գյումրիից  ոտքով քայլելով հասանք Երևան, և ահա Ազատության հրապարակում ենք:  Սա արշավ էր հանուն Հայաստանի քաղաքացու, ընդդեմ արտագաղթի և հանուն նոր կյանքի:  14 օրերի ընթացքում մենք ոտքով կտրել ենք 212 կիլոմետր ճանապարհ և կատարել շուրջ 320 հազար քայլ: Այդ քայլն արել ենք այսօր այստեղ ձեզ հանդիպելու համար»,- ասաց  Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ցանկանում է համերաշխության ձեռք մեկնել Հայաստանի բոլոր ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին: «Սիրելի գործընկերներ, մենք այս ընթացքում շատ հակասություններ ենք ունեցել, կռվել ենք, վիճել ենք, երբեմն նաև իրար վիրավորել ենք, բայց կարծում եմ, որ ժամանակն է, որ ներենք միմյանց»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքերով՝ «Սերժ Սարգսյանի ապահոված անվտանգությունը քարոզչական փուչիկ է և մենք պետք է անվտանգության նոր երաշխքիներ ստեղծենք ՀՀ-ում, քանի դեռ այդ փուչիկը չի պայթել և կործանման եզրին հասցրել մեր սիրելի հայրենիքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը»։ «Մեր անվտանգությունը կարող է հիմնված լինել բացառապես ուժեղ, ազատ և ինքնիշխան քաղաքացու վրա»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը եւ նշել համակարգը փոխելու անհրաժեշտության մասին  «Մենք պետք է այնպիսի փոփոխություններ իրականացնենք, որ ընտրությունների արդյունքները որևէ մեկի մոտ կասկած չհարուցեն։ Սա պետք է լինի մեր համակարգային փոփոխությունը»։
«Իմ քայլը» նախաձեռնության շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանը, նրա կուսակիցներն ու համակիրները Գյումրիից քայլերթ են իրականացրել՝ այդ ընթացքում լինելով հանրապետության մի շարք բնակավայրերում: Մինչև հանրահավաքի մեկնարկը «Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամները շրջայց կատարեցին Երևանում և հանրահավաքի մասին իրազեկում իրականացրեցին: Այդ ընթացքում նրանք նաև ԵՊՀ ներխուժեցին, հանդիպում պահանջեցին ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի հետ, սակայն հանդիպումը չկայացավ:

Никол Пашинян заявил о желании протянуть руку примирения всем оппозиционным силам 04/13/2018 20:46 | Политика
После двухнедельного протестного шествия “Мой ход” (“Мой шаг”) против возможного премьерства третьего президента Сержа Саргсяна и правящей Республиканской партии Армении на Площади Свободы в столице стартовал митинг, на котором выступил глава оппозиционной парламентской фракции "Елк" ("Выход"), член правления входящей в одноименный блок партии "Гражданский договор" Никол Пашинян.
“Дорогие соотечественники, за эти 14 дней мы пешком добрались из Гюмри до Еревана. Это шествие во имя гражданина Армении, против миграции и во имя новой жизни. За 14 дней участники инициативы пешком прошли 212 км. и сделали порядка 320 тыс. шагов”, – заявил Пашинян.
Никол Пашинян заявил, что хочет протянуть руку примирения всем оппозиционным силам.
“Дорогие коллеги, у нас было много разногласий, споров, даже звучали оскорбления, однако я полагаю, настало время, чтобы мы простили друг друга”, – сказал Пашинян, призвав их к консолидации.
В данный момент митингующие перекрыли движение у Площади Франции в центре Еревана.Никол Пашинян призывает сторонников остаться на Площади Франции на всю ночь.
Процесс выдвижения кандидатов на пост премьер-министра начнется с 9-го апреля и завершится 16-го апреля. Ранее исполняющий обязанности премьер-министра Армении Карен Карапетян заявил, что на пост премьер-министра республики будет предложена кандидатура третьего президента РА Сержа Саргсяна.
Премьер-министр Армении будет избран парламентом РА на специальном заседании, намеченном на 17-е апреля.