Կառավարությունում ոռոգման սեզոնի մեկնարկին ու ջրամբարաշինության ոլորտում ներդրումային ծրագրերին վերաբերող հարցեր են քննարկվել 04/11/2018 16:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են ոռոգման սեզոնի մեկնարկին և միջին ու փոքր ջրամբարաշինության ծրագրերի իրականացման ընթացքին առնչվող հարցեր: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Անդրադառնալով ջրամբարների լցվածության մակարդակին՝ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը զեկուցել է, որ ներկա դրությամբ լցվածությունը կազմում է 480,5 մլն խմ, ինչը 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ քիչ է 30 մլն խմ-ով, իսկ 2016-ի համեմատ պակաս է 115 խմ-ով: Սևանա լճի մակարդակը տարվա այս ժամակահատվածում կազմել է 1900 մետր 56 սմ, նույնքան, որքան 2017-ի համապատասխան ժամանակահատվածում: Նշվել է, որ մարտի 22-ից արդեն իսկ սկսվել է Արփա-Սևան թունելով ջրի բացթողնման գործընթացը:
Ըստ Արսեն Հարությունյանի՝ ջրամատակարարման առումով հիմնական խնդիրը կապված է Ախուրյանի ջրամբարից սնվող հողատարածքների հետ: Ներկա դրությամբ Ախուրյանի ջրամբարում առկա է 336 մլն խմ ջուր, ինչը 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պակաս է 36 մլն խմ-ով: Կոմիտեի նախագահը, սակայն զեկուցել է, որ խնդիրը կարգավորելու նպատակով միջոցներ են ձեռնարկվել 20 շարժական պոմպակայանների գործարկման նպատակով, միաժամանակ, տարբեր տարածաշրջաններում աշխատանքներ են տարվում նաև խորքային հորերի հորատման ուղղությամբ:
Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահը զեկուցել է նաև, որ մի շարք հանդիպումներ են ունեցել մասնավոր ներդրողների հետ, որոնք հետաքրքրված են մեր երկրում փոքր և միջին ջրամբարների կառուցմամբ: Արսեն Հարությունյանի խոսքով՝ կոմիտեն «Հայջրնախագիծ ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի հետ քննարկել է հանրապետությունում ավելի քան 30 փոքր և միջին ջրամբարների կառուցման հնարավորությունը, որից առանձնացվել է առաջնահերթ կառուցման ենթակա 11 ջրամբար՝ հիմք ընդունելով նախնական գնահատմամբ տեխնիկատնտեսական նպատակահարմարության ցուցանիշները:
Նշվել է, որ մինչ այժմ հանրապետությունում ջրամբարաշինությունն իրականացվել է վարկային միջոցներով (Մարմարիկ, Վեդի, ուսումնասիրության փուլում գտնվող Կապս, Սելավ Մաստարա), սակայն ներկայումս առաջնորդվելով ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրված պետություն-մասնավոր գործակցության ակտիվացման քաղաքականությամբ՝ կոմիտեն նախանշել է նաև փոքր և միջին ջրամբարաշինության ծրագրերը պետություն-մասնավոր գործընկերության շրջանակներում իրականացնելու տարբերակներ՝ միաժամանակ գնահատելով հարակից բիզնես հետաքրքրության շրջանակները: Առաջնահերթ նախատեսվող 11 ջրամբարների ընդհանուր ծավալը կազմում է 43,2 մլն խմ, իսկ ներդրումների չափը՝ 34,2 մլրդ դրամ: Ջրամբարները 17 հազար հեկտար հողատարածք կոռոգեն:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է փոքր և միջին ջրամբարաշինության ծրագրերի իրականացումը մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ և հանձնարարել Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեին՝ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համագործակցությամբ սեղմ ժամկետներում պատրաստել ներդրումային ծրագրերի փաթեթներն ու տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները: «Մենք պետք է ունենանք գյուղատնտեսությունը ոռոգման ջրով ապահովելու ռազմավարություն: Պետք է նաև պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ հասնենք հանրապետությունում խնդրի լուծմանը»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը՝ ավելացնելով, որ արդեն ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն պետք է 2019 թվականի ջրամատակարարման ողջ ծրագիրն ունենա՝ բարձրացնելով ջրամատակարարման ոլորտում կարգապահությունը:

В правительстве Армении обсудили вопросы, связанные с началом ирригационного сезона 04/11/2018   17:49  |  Лента новостей
Под председательством  исполняющего обязанности премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня в правительстве состоялось совещание, в ходе которого обсуждались вопросы, связанные с началом ирригационного сезона и реализацией программ по строительству средних и малых водоемов. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Коснувшись уровня наполненности водохранилищ, председатель Государственного комитета водного хозяйства Арсен Арутюнян сообщил, что на данный момент уровень наполненности составляет 480,5 млн. куб. м, что на 30 млн. кубометров меньше, чем за тот же период 2017 года, а по сравнению с 2016 годом показатель этого года меньше на 115 млн кубических метров. Уровень озера Севан в это время года составил 1900 метров 56 сантиметров, столько же, сколько в 2017 году.
Было отмечено, что с 22 марта начался процесс попусков воды по тоннелю Арпа-Севан. По словам Арсена Арутюняна, главная проблема с точки зрения водоснабжения связана с земельными участками, которые орошаются из Ахурянского водохранилища. В настоящее время в Ахурянском водохранилище имеется 336 миллионов кубометров воды, что на 36 миллионов кубометров меньше, чем за тот же период 2017 года.
Председатель Комитета, однако, доложил, что с целью решения проблемы предприняты меры по введению в эксплуатацию 20 мобильных насосов, одновременно в различных районах проводится работа в направлении бурения новых глубинных скважин.
Арсен Арутюнян доложил также о проведении ряда встреч с частными инвесторами, заинтересованными в строительстве малых и средних водоемов в Армении.
По словам Арсена Арутюняна, комитет обсудил возможность строительства более 30 малых и средних водоемов с ЗАО «Айджрнахагиц институт», из них выделены 11 резервуаров, которым нужно отдать приоритет при строительстве.
Карен Карапетян отметил важность реализации программ строительства малых и средних водохранилищ в сотрудничестве с частным сектором и поручил комитету с Центром стратегических инициатив в сжатые сроки подготовить пакеты инвестиционных программ и технико-экономические обоснования.
«У нас должна быть стратегия по обеспечению сферы сельского хозяйства оросительной  водой. Мы также должны достичь решения проблемы при государственно-частном партнерстве», – сказал Карапетян.
Он добавил,  что в октябре текущего года комитет должен подготовить программу водоснабжения на 2019 год, повысив дисциплину в сфере водоснабжения.