ԲՏԱ բանկի ոսկերիչ-գնահատողն արդարացվել է 04/11/2018 15:35 | Արդարացման դատավճիռներ
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրվող Կարեն Եդիգարյանն արդարացվել է: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել Եդիգարյանի պաշտպան Գերոգի Մելիքյանը:
«Այսօր Երևան քաղաքի դատարանի դատավոր Ա.Մկրտչյանը արդարացրեց ՀՀ քր օր 38-178 հոդ. 3 մասի 1 կետով մեղադրվող Կարեն Եդիգարյանին և մեղավոր ճանաչեց միայն 216 հոդ. 2 մասով։ Վերջապես արդարացի դատավճիռ մի դատավորից ումից նման բան չէի սպասում» գրառել է փաստաբանը։
Ըստ մեղադրանքի՝ Կարեն Եդիգարյանը հանդիսանալով առևտրային կազմակերպության ծառայող` «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ-ի «Զեյթուն» մասնաճյուղի ոսկերիչ-գնահատող, 2014թ. մայիս-հունիս ամիսներին թվով 30 վարկային պայմանագրերով ոսկյա զարդերի փոխարեն, որպես գրավ, ընդունել է ինչպես պողպատից պատրաստված և ոսկու բարակ շերտով պատված, այնպես էլ պղնձի համաձուլվածքից պատրաստված և ոսկու արտաքին շերտ չպարունակող ընդհանուր 340.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ զարդեր, գիտակցելով, որ դրանք իրականում պատրաստված չեն ոսկուց և նախնական համաձայնության գալով Տիգրան Մուշեղյանի, Սերվենիկ Գրիգորյանի և Արթուր Գրիգորյանի հետ խաբեության եղանակով հափշտակել է «ԲՏԱ բանկ» ՓԲԸ-ին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի` 48.051.000 ՀՀ դրամ:

Суд в Ереване огласил приговор ювелиру-оценщику БТА банка 04/11/2018   16:00  |  Оправдательные приговоры
Суд в Ереване оправдал оценщика ювелирных изделий одного из ереванских филиалов БТА банка Карена Едигаряна, обвиняемого  по пункту 1 части 3 статьи 38-178(Соучастие в мошенничестве в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА. Об этом на своей странице в соцсети Фейсбук сообщил адвокат Едигаряна – Георгий Меликян.
“Сегодня судья суда города Еревана А. Мкртчян оправдал Карена Едигаряна, обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 38-178 УК РА, и признал его виновным только по части 2 статьи 216. Наконец-то, справедливый приговор от судьи, от которого я такого не ожидал”, - написал адвокат.
Согласно обвинению, Едигарян, будучи ювелиром-оценщиком в зейтунском филиале ЗАО “БТА банк” в мае-июне 2014 года по 30 кредитным договорам вместо золотых украшений  в качестве залога принял украшения, изготовленные как из стали и покрытые тонким слоем золота, так и медного сплава и не покрытые слоем золота. Общая стоимость их составляет 340  тыс. драмов.
Согласно обвинению, он осознавал, что они изготовлены не из золота, и, вступив в предварительный сговор с Тиграном Мушегяном, Сервеником Григоряном и Артуром Григоряном, путем обмана похитил имущество в особо крупных размерах(48.051.000 драмов), принадлежащее  ЗАО “БТА банк”.