Կինն ազգի առանցքն է. Արմեն Սարգսյանը հասարակություններում կնոջ դերի մասին 04/10/2018 13:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Կնոջ դերը ժամանակակից հասարակություններում պետք է ավելի մեծացնել ու բարձրացնել: ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսել է նաև հասարակությունում կնոջ դերի մասին:
«Հիանալի կեսը մշտապես ակտիվորեն ներգրավված է քաղաքական, հասարակական, տնտեսական, մշակութային կյանքում` չհաշված արդեն ավանդաբար դարձած «կանացի» ոլորտները` առողջապահություն և կրթություն: Մենք ունենք կանայք կառավարությունում, խորհրդարանում, դեսպաններ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներ, ձեռնարկատերեր»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Նորընտիր նախագահի խոսքով` կինն ազգի առանցքն է ոչ միայն Հայաստանում, այլև շատ այլ երկրներում: Պետք է արժանին մատուցել հայ կնոջը` կողակցին, մորը, դստերն ու քրոջը: «Շատ երկրներում նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում կանայք վստահորեն տարել ու տանում են ընտանիքի, հասարակության հիմնական բեռն իրենց ուսերին»:
Արմեն Սարգսյանը ՀՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնել է ապրիլի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում երդմնակալությամբ: Երկին անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի:

Армен Саркисян рассказал о роли женщины в армянском обществе 04/10/2018   14:05  |  Лента новостей
Новый президент Армении Армен Саркисян, вступивший в должность 9 апреля, рассказал в специальном интервью ТАСС о роли женщины в армянском обществе.
“Прекрасная половина активно участвует в политической, общественной, экономической, культурной жизни, не говоря уже о традиционно "женских" сферах — здравоохранении и образовании. У нас есть женщины в правительстве, в парламенте, послы, руководители органов местного самоуправления, предприниматели. Конечно, роль женщины в современном обществе нужно всячески расширять и повышать”, - отметил президент Армении.
Он отдал должное армянской женщине — супруге, матери, дочери, сестре.
“Женщина — это ось, стержень нации, и, кстати, не только в Армении. И во многих странах, даже в самые трудные времена, женщины уверенно несут основное бремя семьи, общества”, - подчеркнул Армен Саркисян.